Lista artykułów (145)
Nowy prog.
Prog. zaktualizowany
Czy młodzi uratują miasta?
Barbara Zamożniewicz,Trendy są wyraźne. Duże miasta przyciągają młodych ludzi ofertą edukacyjną, kulturalną a przede wszystkim atrakcyjnym rynkiem pracy. Jedni się cieszą, drudzy smucą. Demografia nie pomaga - pisze Barbara Zamożniewicz, liderka społeczna.... »
Unijna kakofonia
Adam Balcer,Wojna w Gazie głęboko podzieliła Unię Europejską. Prawdopodobnie podział ten jeszcze się zaostrzy w związku z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych.... »
Dyrekcja młodego Maltańczyka
Wawrzyniec Pater,Ursula von der Leyen zobowiązała wszystkich unijnych komisarzy do zorganizowania spotkania z młodymi ludźmi w ciągu 100 dni od rozpoczęcia urzędowania. Tego w historii Komisji Europejskiej jeszcze nie było – pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »
Informacja młodzieżowa po flamandzku
Wawrzyniec Pater,Podjęliśmy decyzję o całkowitej digitalizacji działań informacyjnych dla młodzieży. Odcięliśmy się też od szkół, nie chcieliśmy być kojarzeni z edukacją formalną - mówi Jory Maeyaert, koordynator informacji młodzieżowej we Flandrii. ... »
Bawiąc się w detektywów
Daria Nawrot,Jako że w Polsce idea integracji przez ruch jest stosunkowo mało popularna, twórcy projektu inspiracji szukali u zagranicznych organizacji. – Za cel postawiliśmy sobie stworzenie narzędzi, które będą łatwo skalowalne – opowiada Jakub Kalinowski.... »
Gdyby świat był inny...
Daria Nawrot,Działalność wybitnego fizyka i artysty Andrzeja Dragana stała się impulsem do spotkania młodych ludzi z siedmiu państw z Europy, w tym krajów Grupy Wyszehradzkiej. Cel? Dotknąć świata nauki z innej perspektywy.... »
Współczesna moc sobótkowej nocy
Aleksandra Fandrejewska,Ile razy obchodziliście noc świętojańską w tym roku? – pytam. – Z próbami czy bez? Jeśli z próbami, to dziewięć! – odpowiada Bogdan z uśmiechem.... »
Mogłam odpiąć wrotki
Michał Radkowski,Studia w rytmie fado? Natalia Nykiel zdecydowała się na Erasmusa w Portugalii. Nam opowiada, jak udało jej się połączyć karierę muzyczną w Polsce z nauką i studenckim życiem Lizbony.... »
Zagraj w bezpieczeństwo
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz,Jak sprawić, by młodzież była ostrożniejsza w sieci? Nauczyciele z Torunia, wspólnie z partnerami z zagranicy i uczniami, stworzyli grę pozwalającą sprawdzić wiedzę na temat cyberzagrożeń.... »
Zaraz będzie ciemno
Wawrzyniec Pater,Obecność podmiotów kierujących swoje działania dla młodzieży jest na takim wydarzeniu jak Pol’and’Rock bezwzględną powinnością – pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »
Edukacyjne hity
Gry Eurodesku mają praktyczne przełożenie na aktywność młodych ludzi. Oswajają ich z wyzwaniem, jakim są zagraniczne wyjazdy szkoleniowe. Dlatego wprowadziłam je do mojej praktyki edukacyjnej – pisze dr hab. Lidia Pokrzycka, Ambasador Eurodesk Polska. ... »
Informacja Młodzieżowa na Węgrzech
Wawrzyniec Pater,Może nie jest u nas tak, jak w Niemczech czy Finlandii, gdzie działają świetnie zorganizowane struktury informacji młodzieżowej. Ale mamy sieci dostępne są dla młodych ludzi, takie jak Europe Direct czy Eurodesk – mówi Zsofia Bertalan, dyrektorka ds. komunikacji w Fundacji Tempus zarządzającej programem Erasmus+ na Węgrzech. ... »
Informacja młodzieżowa w Szkocji
Wawrzyniec Pater,Nasze posty docierają do 23 milionów użytkowników rocznie. To prawie 30 razy więcej niż jest młodych ludzi w Szkocji - mówi Reid Aiton, dyrektor ds. kontaktów zewnętrznych i usług informacyjnych Young Scot ... »
Gdzie diabeł nie może…
Wawrzyniec Pater,– Takim inicjatywom można tylko przyklasnąć! Klaszczę więc, a przestaję tylko po to, by opisać to, czemu przyklaskiwałem – o powstaniu Krajowej Koalicji na rzecz Pracy z Młodzieżą pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »
Mobilna Europa?
Wawrzyniec Pater,O ile inicjatywa „Youth on the Move” miała stworzyć warunki do zwiększenia mobilności młodzieży, o tyle jej następca ma je stworzyć uczestnikom wszystkich sektorów edukacji – o najnowszej inicjatywie Komisji Europejskiej pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »
Potrzeba działań informacyjnych dla młodzieży nie zniknie
Wawrzyniec Pater,Udzielanie informacji i doradzanie młodym ludziom jest w Finlandii usankcjonowanym obszarem pracy z młodzieżą – o fińskim systemie informacji młodzieżowej opowiada Jaana Fedotoff z Centrum Koordynacji i Rozwoju Informacji i Doradztwa dla Młodzieży Koordinaatti.... »
Nauczyciele dobrych relacji
Monika Rosmanowska,– Osoby z niepełnosprawnościami mają w sobie naturalną ciekawość drugiego. Sporo moglibyśmy się nauczyć od naszych wychowanków. Zwłaszcza, gdy mówimy o otwartości, tolerancji i braku uprzedzeń – zwraca uwagę Róża Banasik-Zarańska.... »
Bajka z dobrym zakończeniem
Monika Rosmanowska,– Te momenty, gdy młodzież czuje, że to, co jeszcze wczoraj było przeszkodą, dziś już wydaje się po prostu zwykłą, nic nie znaczącą różnicą, są bezcenne – zauważa Alina Kierod. I przekonuje, że nic tak nie łamie stereotypów jak wspólne, międzynarodowe działania.... »
Cel projektu? Uwierzyć w siebie
Monika Rosmanowska,– Udział w projektach międzynarodowych jest dla młodzieży ważny, daje im satysfakcję, pokazuje, że stać ich na więcej – zwraca uwagę Longin Kajka z Fundacji Międzynarodowej Integracji Gospodarczej i Kulturalno-Turystycznej. ... »
Namiastka normalności w trudnych czasach
Monika Rosmanowska,Tego projektu mogło nie być. Rodzice ukraińskich dzieci do ostatniej chwili wahali się, czy wysyłać swoje latorośle przez pogrążony w wojnie kraj z Kijowa do oddalonego o blisko 900 km Nowego Miasta. Zrobili to dając młodym kilka dni normalności w towarzystwie polskich rówieśników.... »
Przyszłość planety w naszych rękach
Daria Nawrot,O zaangażowaniu młodzieży w ochronę środowiska i znaczeniu inicjatyw lokalnych Daria Nawrot rozmawia z Małgorzatą Bobrowską – koordynatorką projektu „Eco Heroes” realizowanego w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.... »
Razem przeciw wykluczeniu
Daria Nawrot,O potrzebie walki ze stereotypami, przeciwdziałaniu mowie nienawiści i znaczeniu edukacji antydyskryminacyjnej Daria Nawrot rozmawia Aliną Fegler-Kotkiewicz, prezesem Stowarzyszenia EDUQ.... »
Gra o lepszą przyszłość
Daria Nawrot,O metodach edukacji obywatelskiej, znaczeniu krytycznego myślenia i zaletach grywalizacji Daria Nawrot rozmawia Oleną Garan, koordynatorką projektu “Mistrzowie gry poważnej. Serious gaming dla społeczności lokalnej”, zrealizowanego w ramach programu Erasmus+... »
Spotkania przy europejskim stole
Daria Nawrot,O znaczeniu współpracy międzynarodowej i otwartości na inne kultury Daria Nawrot rozmawia z Elżbietą Zadrożniak, nauczycielką języka angielskiego z II LO im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach koordynującą projekt Erasmus+ „Join the European table”.... »
Będziemy drugą Irlandią?
Wawrzyniec Pater,Działania prowadzone w ramach edukacji pozaformalnej mają często charakter spontaniczny, incydentalny i są ograniczone w czasie - Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska pisze dlaczego warto to zmienić i w jaki sposób.... »
Młodzi mogą na nas liczyć
Wawrzyniec Pater,- Bez względu na okoliczności kontaktu z naszą organizacją, dajemy młodzieży wsparcie w wielu dziedzinach, od zdrowia psychicznego po pomoc niepełnosprawnym – mówi Patrick Burke, dyrektor Youth Work Ireland.... »
Chat? Nie taki znowu czad
Wawrzyniec Pater,– Nie dość że nie potrafi odróżnić informacyjnego ziarna od plew, to i researcherka z niej mierna – koordynator Eurodesk Polska Wawrzyniec Pater testuje możliwości sztucznej inteligencji.... »
Zakochana wolontariuszka w Laponii
Martyna Śmigiel,Asia Kananen na wolontariacie w Finlandii poznała swojego obecnego męża. Ale to nie z jego powodu została na kole podbiegunowym na stałe.... »
Erasmus nie tylko dla odważnych
Martyna Śmigiel,– Dziś każde wyzwanie przyjmuję z uśmiechem i ciekawością. Dzięki Erasmusowi zyskałam pewność, że poradzę sobie w każdej sytuacji – mówi Marta Surnik, dziennikarka pracująca w „Pytaniu na śniadanie”.... »
Witajcie w Wietnamie!
Aleksandra Toczydłowska,Prowadzili zajęcia z wirtualnej rzeczywistości, jedli najbardziej śmierdzące owoce świata oraz kwiaty lotosu. Wykładowcy z Politechniki Białostockiej – dr inż. arch. Bartosz Śliwecki i mgr inż. arch. Marcin Kamiński – odwiedzili dawny Sajgon.... »
Młodzi Gruzini chcą do Unii
Wawrzyniec Pater,Są zdeterminowani, wykształceni i wiedzą czego chcą. O Europejskich aspiracjach młodych Gruzinów pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »
Jak orientalna księżniczka
Justyna Michalkiewicz-Waloszek,Gdy była na Erasmusie w Turcji, wszyscy się dziwili, dlaczego tak bardzo pasjonuje ją taniec brzucha. Potem Marta Nowicka-Gawior swoje taneczne umiejętności prezentowała w Chinach, Indiach i wielu krajach arabskich.... »
Informacja w imię wartości
Wawrzyniec Pater,Jesteśmy otwarci na organizacje z Polski i wsparcie procesu budowy systemu informacji i doradztwa dla młodzieży w Waszym kraju – mówi Imre Simon z Europejskiej Agencji Informacji i Doradztwa dla Młodzieży.... »
Gotuję, nie marnuję – czyli od pola do stołu
Anita Czupryn,Zero waste lubię tłumaczyć jako mniej więcej. Czyli mam mniej, a zyskuję więcej. Mam mniej rzeczy i mniej bałaganu, ale więcej pieniędzy, czasu i komfortu – mówi Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna, propagatorka idei zero waste.... »
Sztuka zarażania
Wawrzyniec Pater,Co mnie trzyma w Eurodesku przez 20 lat? Po pierwsze: ludzie. Po drugie: namacalne efekty pracy. I po trzecie: pasja – pisze w jubileuszowym felietonie Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »
Siedem lat w chmurach
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz,30-letnia Karina Mrowiec od siedmiu lat pracuje jako stewardesa. Na koncie ma już ponad 500 lotów i kilkaset wypraw z plecakiem, podczas których zobaczyła siedem cudów świata. A to wszystko dzięki Erasmusowi!... »
Najmłodszy doktor w Polsce
Justyna Michalkiewicz-Waloszek,Wojciech Nazar ma zaledwie 23 lata, a już uzyskał stopień doktora. Kim jest ten młody człowiek, o którym piszą media w całym kraju? I jak chce wykorzystać sztuczną inteligencję, aby pomagać pacjentom?... »
Kooperatywa „Dobrze” łączy ludzi
Anita Czupryn,Włączanie seniorów i migrantów w życie lokalnej społeczności, a mieszkańców wsi w życie miejskie – to główne cele Kooperatywy Spożywczej „Dobrze”. Jak to robić, członkowie spółdzielni uczyli się na zagranicznych wyjazdach sfinansowanych z programu PO WER.... »
Studenci odczarowują Bałkany
Maciej Zasada,Chorwacja, Serbia, Albania i Czarnogóra cieszą się rosnącym zainteresowaniem polskich turystów, natomiast niewielu studentów decyduje się na kształcenie w tych krajach. Tymczasem nieliczni, którzy tam wyjechali, są zachwyceni.... »
Kosmos zamiast zaimków
Martyna Śmigiel,W dobrze napisanym projekcie języka uczymy się niejako przy okazji. Ważne, by wyczuć, co może zaciekawić uczestników: podróż w głąb ziemi, w kosmos, a może w przeszłość? – podpowiada dr Grażyna Czetwertyńska, członkini jury konkursu European Language Label.... »
Sploty ponad granicami
Monika Rosmanowska,Martę Pokojowczyk, malarkę i historyczkę sztuki, w dużej mierze ukształtowały doświadczenia zdobyte w Portugalii. Na Erasmusie była tam dwa razy. A właściwie na dwóch różnych...... »
Sport nie ma granic
Michał Radkowski,Czas wyzbyć się stereotypowego myślenia, że pozyskanie pieniędzy z UE oznacza biurokrację, masę dokumentów i trudności w rozliczaniu – apeluje Sebastian Chmara, były wieloboista i wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który realizował projekty w programie Erasmus+ Sport.... »
Pomaganie to przywilej
Anna Konopka,– Każdy z nas może zmieniać świat. Projekty Solidarności EKS dają nam narzędzia do działania. Grzechem byłoby z nich nie skorzystać – podkreśla Kamil Oleszkiewicz, laureat nagrody Młody EDUinspirator 2022.... »
Informacja pod znakiem jakości
Wawrzyniec Pater,Trzy miliony osób korzysta z usług Centrów Informacji Młodzieżowej we Francji. Z Caire Conlon, koordynatorką Eurodesku we Francji rozmawia Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesku w Polsce. ... »
Uczniowie walczą na argumenty
Michał Radkowski,Młodzież z sześciu krajów dyskutuje o ekonomii, sztuce, urbanistyce, sprawach społecznych i biotechnologii, a przy okazji uczy się krytycznego myślenia i języków obcych.... »
Pewność siebie i determinacja
Martyna Śmigiel,Londyn jest bańką na mapie Wielkiej Brytanii – jest dużo bardziej kosmopolityczny, międzynarodowy niż reszta kraju. Tu nie zwraca się tak wielkiej uwagi na to, skąd jesteś. ... »
Norweska kultura pracy
Martyna Śmigiel,Norwescy przełożeni nie mają w zwyczaju krytykować podwładnych. Większą uwagę zwraca się na to, co się udaje, za co można kogoś pochwalić. Nie szuka się winnych, nie ocenia się, z czyjego powodu projekt się nie udał, tylko dlaczego.... »
Godne zarabianie
Martyna Śmigiel,Największa zaleta niemieckiego rynku pracy? Większość osób jest w stanie zarobić na tyle dużo, by na wynajem mieszkania przeznaczyć nie więcej niż 30 proc. pensji.... »
Holenderska szczerość aż do bólu
Martyna Śmigiel,– Gdyby rok wcześniej ktoś mi powiedział, że będę mieszkać w Holandii, to roześmiałabym mu się w twarz, bo nigdy nie chciałam się wyprowadzać z Polski – mówi Aneta Ozorek, która mieszka i pracuje w Amsterdamie.... »
Fiesta, taniec i tapas
Martyna Śmigiel,Patrycja Głowacka mieszka i pracuje w Hiszpanii. W Madrycie spodobało jej się tak bardzo, że póki co nie planuje wracać do Polski.... »
Błędne koło biurokracji
Martyna Śmigiel,– Pierwszy rok mieszkania w Paryżu poświęciłam na intensywną naukę języka. Opłaciło się – tak o swoim pobycie we Francji opowiada Magdalena Kuprowska.... »
Życie zaczyna się po pracy
Martyna Śmigiel,– Korporacje w Pradze zatrudniają bardzo dużo obcokrajowców, bo Czesi często nie są zainteresowani robieniem kariery. W Polsce to nie do pomyślenia – o czeskim rynku pracy opowiada Katarzyna Kandefer.... »
Uzależniony od pisania projektów
Martyna Śmigiel,– Projekty europejskie są jak narkotyk. Przy każdym kolejnym człowiek sobie obiecuje, że to już ostatni, a potem… robi następny – uśmiecha się Marcin Hościłowicz, laureat tegorocznej nagrody EDUinspirator.... »
Inteligentny pierścień Brygidy
Monika Rosmanowska,Stworzony przez dr Brygidę Dzidek Hapling ma szansę zrewolucjonizować nie tylko rynek gier i aplikacji edukacyjnych, ale również telemedycynę.... »
Flippery – maszyny do nauki
Daria Nawrot,Uczniowie krakowskiego mechanika wiedzą, jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Zdobywane na co dzień umiejętności wykorzystali do stworzenia flipperów – profesjonalnych automatów do gry.... »
Wielkie serca dla małych pacjentów
Daria Nawrot,Studenci medycyny wiedzą, jak dobrze wykorzystać pieniądze z Europejskiego Korpusu Solidarności i uprzyjemnić dzieciom pobyt w szpitalu.... »
Tajniki networkingu
Wawrzyniec Pater,Pisał o niej Arystoteles, naukowcy tworzą teorie na jej temat, znajduje zastosowanie w sporcie i biznesie - o współpracy w sieci pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »
Dobry klimat do nauki języka
Agnieszka Bąk,Jak połączyć edukację online z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, a przy tym nauczyć młodzież obcego języka, opowiada Adam Stępiński, nauczyciel LO w Tarnobrzegu i laureat nagrody European Language Label 2022.... »
Emeryt na studiach
Daria Nawrot,– Wykładowcy na zajęciach mogli pomyśleć, że jestem tajnym wysłannikiem rektora – mówi Zenon Lenczewski, który po siedemdziesiątce zaczął studiować kroatystykę i wyjechał na staż w ramach Erasmusa+.... »
Na piłkarskim Oxfordzie
Maciej Zasada,Jego przygoda z hiszpańskim futbolem rozpoczęła się od wyjazdu na Erasmusa. Dziś Aleksander Kowalczyk mieszka w Kraju Basków i trenuje tamtejsze drużyny.... »
Nie chcę wracać do Japonii
Alina Gierak,Przyjechała na Erasmusa z Osaki do Krakowa, bo interesował ją Holokaust. Zakochała się w naszym kraju, a ciekawostkami o Polsce dzieli się z Japończykami w mediach społecznościowych. Poznajcie Hotaru Takahashi.... »
Zrozumieć Włocha - skuteczna nauka języka
Agnieszka Bąk,Włochy to jeden z krajów najczęściej wybieranych na erasmusowe wyjazdy. Co zaskakuje studentów na Półwyspie Apenińskim i jak skutecznie uczyć się języka włoskiego, zdradza Stanisław Tarraro Żebrowski.... »
Lekarka i modelka? To możliwe!
Ula Idzikowska,Joanna Ibisz nie idzie na łatwiznę – studiowała medycynę w języku katalońskim i brała udział w telewizyjnym „Top Model”. – Potrzebuję wyzwań, bo szybko się nudzę – uśmiecha się żona Krzysztofa Ibisza.... »
Nowy model edukacji - eTwinning na uczelni
Maciej Dobrowolski,Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest jedyną uczelnią w Polsce, która uczestniczy w programie eTwinning, by kształcić przyszłych nauczycieli biologii i przyrody. Wspólne projekty prowadzi z podstawówką.... »
Ciekawska i nieugięta Olga Malinkiewicz
Aleksandra Toczydłowska,Wynalezionych przez nią ogniw – by mogły działać – nie trzeba precyzyjnie kierować ku słońcu. Można je też wyginać jak kartkę papieru. – Nie dokonałabym tego odkrycia, gdyby nie Erasmus – mówi dr Olga Malinkiewicz.... »
Europejski Rok Umiejętności
Audrey Frith,Młodzi ludzie przyznają, że wyjazd na Erasmusa albo wolontariat zmienił ich życie, ale nie potrafią przekuć tego w atut i „sprzedać” zdobytych doświadczeń w swoim CV.... »
Finanse to nie czarna magia
Agnieszka Bąk,Erasmus+ to nie tylko zagraniczne wyjazdy. To też mnóstwo papierkowej roboty z kalkulatorem w ręku. Jak dobrze zarządzać funduszami, podpowiada Marcin Paśnikowski, nauczyciel prowadzący projekty europejskie.... »
Walka Marceliny Rosińskiej o drugiego człowieka
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz,Pomoc prawna jest ważna, ale równie istotne jest wsparcie psychologiczne – przekonuje Marcelina Rosińska, erasmuska, prawniczka i założycielka Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego.... »
Stanisław lalkami opowiada o wojnie
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz,Erasmus otworzył mi drzwi do świata, a ja nie bałem się przez nie wejść – mówi Stanisław Wojciechowski, ukraiński aktor-lalkarz, który od ośmiu lat mieszka w Polsce.... »
Sieć Cyfrowych Możliwości
Audrey Frith,Pandemia była motorem rozwoju cyfryzacji usług informacji młodzieżowej w Europie. Pracownicy sieci Eurodesk poznali nowe metody pracy z młodzieżą.... »
Propozycje nie do odrzucenia
Wawrzyniec Pater,Raport z “Projektu 25%” czytałem przez „informacyjno-młodzieżowe” okulary doszukując się wątków związanych ze zwiększeniem młodzieży dostępu do informacji i propozycji działań, które są już realizowane przez Eurodesk - pisze w najnowszym felietonie Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska. ... »
Młodzież zagrożona ubóstwem
Aleksandra Toczydłowska,Mamy powody, by młodych ludzi, którzy właśnie kończą 30 lat, nazwać straconym pokoleniem – piszą autorzy projektu SP Young. Studenci i nauczyciele z czterech krajów przeanalizowali potrzeby i problemy młodych Europejczyków i na tej podstawie stworzyli program nauczania dla przyszłych pracowników socjalnych.... »
Spojrzenie w przyszłość - murale, które szokują
Magdalena Jach,Trzy nowe murale powstały w Łodzi – dwa przy Szkole Podstawowej nr 26 i jeden przy Bałuckim Ośrodku Kultury „Na Żubardzkiej”. Nie da się obok nich przejść obojętnie. Tak chcieli ich autorzy, przekazując w formie obrazów swoje emocje związane z kondycją człowieka.... »
Stypendium ściśle tajne - Erasmus+ na morzu
Justyna Michalkiewicz-Waloszek,– Trudno porównać Erasmusa do wyjazdu na misję, ale myślę, że dla nas to taki mały test, jak poradzimy sobie poza granicami kraju – mówi bsm. pchor. Rafał Łazuchiewicz, student Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, który spędził semestr na wojskowej uczelni w Austrii.... »
Skazani na siebie - polscy uczniowie na Islandii
Olga Grabowska,Dwóch na pięciu imigrantów w tym kraju to Polacy, a w polskich szkołach dzieci jest tak dużo, że brakuje dla nich nauczycieli. Z drugiej strony – Islandia wykłada spore środki na rozwój edukacji nad Wisłą. Z takim partnerem warto rozmawiać!... »
Stwórzmy sobie firmę
Martyna Śmigiel,– W projektach eTwinningu teorie z podręcznika można przełożyć na realne życie – podkreśla Ludmiła Mieńszykowa-Dessus. Nauczycielka i autorka nagradzanych projektów podpowiada, jak prowadzić edukację branżową z wykorzystaniem eTwinningu.... »
Nastoletni ratownicy w akcji
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz,Uczniowie z „Medical Team” w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim to mistrzowie w udzielaniu pierwszej pomocy. Dzięki projektowi „Be aware for your future” zawsze wiedzą, co robić.... »
Na tropie francuskich przodków
Martyna Śmigiel,Wśród ich praprapradziadków są Francuzi, których do Polski przygnała wojenna zawierucha. By odtworzyć losy napoleońskich żołnierzy, Mazowszanki pojechały aż nad Sekwanę.... »
Budujmy w mózgu autostrady
Michał Radkowski,– Zadawanie pytań uczy dużo bardziej niż udzielanie odpowiedzi – mówi dr Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, autor cyklu „Dobre pytanie” produkowanego przez FRSE.... »
W Polsce też jest kawałek ich ojczyzny. Tu kończą szkoły i pomagają rodakom
Magdalena Jach,Niewiele brakowało, by 19-letnia Dina Simashkevych porzuciła swoją łódzką szkołę na trzy miesiące przed kończącym edukację egzaminem zawodowym. Po wybuchu wojny nie chciała opuszczać Ukrainy. Przekonali ją nauczyciele, koledzy i… Erasmus.... »
EKS buduje dialog między państwami
Anita Czupryn,Nagle odkryłam i stało się to właśnie dzięki EKS, że kiedy jakiś kraj coś już osiągnął, to nie pracuje tylko na siebie, ale dzieli się z innymi, pomaga im, buduje mosty i wyciąga rękę do tych, którzy też coś potrafią, choć może jeszcze nie wiedzą, jak to zrobić – mówi Iryna Konoplianko, Ukrainka, była wolontariuszka Europejskiego Korpusu Solidarności w Fundacji Liderzy Przemian.... »
Zawód: tłumacz audiowizualny
Agnieszka Bąk,Na Erasmusie nauczyłam się odwagi, by robić trudne rzeczy – mówi Dominika Trzcińska, która swoje umiejętności językowe wykorzystuje jako tłumacz audiowizualny. ... »
Piękny umysł - wynalazczyni po Erasmusie
Katarzyna Rodacka,Angelika Kopcińska niedawno ukończyła politechnikę i już stoi u progu międzynarodowej kariery. A to za sprawą samodezynfekującego się krzesła – wynalazku, na którego pomysł wpadła podczas pobytu na Erasmusie w Walencji.... »
Za informację baaaardzo dziękuję
Wawrzyniec Pater,Praca doradcy młodzieżowego wymaga naprawdę dużych kwalifikacji, a do tego jest odpowiedzialna – nierzadko wpływa bowiem na drogę życiową młodego człowieka - pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska. ... »
M jak mobilność
Audrey Frith,Młodzież z obszarów miejskich lepiej radzi sobie z wyszukiwaniem informacji o mobilnościach. Wyzwaniem jest dotarcie do osób mniej uprzywilejowanych.... »
Leszek Blanik: Stawiam na Erasmus+ Sport
Martyna Śmigiel,Młodzi zawodnicy powinni widzieć, jak wygląda gimnastyka na światowym poziomie. Erasmus+ Sport to umożliwia – mówi Leszek Blanik, mistrz olimpijski, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego.... »
Przedszkolaki naukowcami - eksperymenty w kuchni
Dla jednych zbyt abstrakcyjne, dla innych za nudne. Sposobem na zmianę takiego postrzegania przedmiotów ścisłych jest projekt „Kitchen Lab for Kids”. Eksperyment zaczyna się w kuchni!... »
Cała naprzód! OSP Lotyń na Erasmusie
Daria Nawrot,Strażacy z lotyńskiej OSP dzięki dofinansowaniu z programu Erasmus+ przez ponad rok szkolili umiejętności i wymieniali się doświadczeniami z partnerskimi jednostkami Ochotniczej Straży z Niemiec. Wszystko to, aby jeszcze skuteczniej służyć lokalnej społeczności.... »
Dekonstruując mity - rekomendacje dla erasmusowców
Mówi się, że angielski to współczesna lingua franca. Tymczasem wyjazdy na Erasmusa do krajów nieanglojęzycznych pokazują, że warto uczyć się języków lokalnych – mówią autorki pracy „Doświadczenie pobytu w Polsce w narracji zagranicznych studentów”, nagrodzonej w konkursie „Monografie FRSE”.... »
Szczęśliwa z blizną - erasmusowy foto projekt
Jako nastolatka usłyszała diagnozę: nowotwór brodawkowaty tarczycy. Pamiątkę po tamtych czasach będzie nosić już zawsze. O tym, jak blizna wpłynęła na tożsamość młodej dziewczyny, jakim projektem zaowocowała, a także o terapeutycznym wpływie Erasmusa, opowiada Natalia Łobasiuk z Trójmiasta.... »
Rewolucja technologiczna w medycynie
Lekarz operujący w goglach do mieszanej rzeczywistości, trójwymiarowe modele organów pacjenta – dzięki projektowi, którego koordynatorką jest dr inż. Klaudia Proniewska z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, przełom w medycynie możliwy jest już dziś.... »
Gdańsk przykładem dla Europy
Ten rok należy do Gdańska jako Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Pod hasłem „Bez nas nie działa” w mieście odbywają się wydarzenia zachęcające do bezinteresownej pomocy potrzebującym.... »
Mongolia uczy się na naszych błędach - edukacja włączająca
Polacy i Belgowie uczą mongolskich nauczycieli, jak reagować na potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Projekt „MELINC” ma zmienić nie tylko warunki w mongolskich szkołach, ale przede wszystkim mentalność nauczycieli.... »
Polska weterynarz podbija Europę
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz,Anna Skwarek uważa, że każdy człowiek może znaleźć idealne miejsce do życia. Ona nie znalazła go w rodzinnym Toruniu ani na studiach w Olsztynie. Przez chwilę myślała, że będą nim Las Palmas albo Ateny, gdzie wyjechała w ramach Erasmusa. Od kilku miesięcy pracuje w Sztokholmie i wszystko wskazuje na to, że zostanie tu na dłużej.... »
Teatr ma wielką moc - sztuka przeciwko wykluczeniu
Praktyki teatralne są narzędziem mogącym obalać stereotypy i zbliżać do siebie ludzi, którzy dotychczas nie mieli okazji się spotkać. To właśnie teatr jest dla wrocławskiej Fundacji Jubilo sposobem na pracę przeciwko wykluczeniu.... »
Chodź, pomaluj mój świat - wspólna historia
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz,Historia krajów opowiedziana poprzez dawne wyposażenie domów, stworzenie „folkowego przystanku” i taniec ludowy – tak młodzież z Polski i Litwy szukała wspólnych korzeni.... »
Chemia nie musi być utrapieniem
Alina Gierak,Uczniowie radomskiego „Elektronika” na lekcjach chemii malowali obrazy, robili zdjęcia i wykonywali grafiki komputerowe. O nietypowej metodzie nauczania chemii mówi Monika Majcher-Kozieł – doktor nauk technicznych w zakresie technologii chemicznych oraz absolwentka malarstwa.... »
Dwie z wielu - twarzy edukacji dorosłych
Ludmiła Malinowska,Rozmowa międzypokoleniowa z Aliną Respondek – koordynatorką Zespołu Edukacja Dorosłych Erasmus+ w Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.... »
Jestem językowym freakiem - polski mnie zachwyca
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz,Cudzoziemcy są zakochani w polskiej gościnności, kuchni, muzyce, uprzejmości. Podoba im się Polska jako kraj: to, że potrafimy śmiać się z siebie i zrobić coś z niczego – mówi Bernedetta Borkowska, lektorka języka polskiego.... »
Informowanie to zawód
Audrey Frith,Europejski Rok Młodzieży to dobry czas, by porozmawiać o roli osób profesjonalnie zajmujących się doradzaniem młodym w wyborze życiowych ścieżek. ... »
- 1
- 2