Zbudować nowe życie w Polsce
Zmuszone do ucieczki z domów bezpieczną przystań znalazły w Polsce. Wspierają je fundacje z Warszawy i Jeleniej Góry, które wraz z zagranicznymi partnerami realizują projekt „REMCREAD”.
Uchodźczynie stanowią bardzo różnorodną grupę, o odmiennych problemach i potrzebach, niestety ich głos często nie jest słyszany. – Chcemy im dać szansę na zakorzenienie się w Polsce, zwiększyć możliwości nawiązywania kontaktów, sprawić, by mogły robić to, co daje im rozwój i satysfakcję – tak Patrycja Kozieł z warszawskiej Fundacji „Dobry Start” wyjaśnia cele koordynowanego przez nią projektu „REMCREAD”.
Uczestniczka przedsięwzięcia Zhanna Karadon z Ukrainy interesuje się fotografią. – Robię portrety i zdjęcia artystyczne. Mamy mieć spotkanie o kreatywnej fotografii i obróbce zdjęć. Bardzo na nie czekam – mówi. Zhanna mieszka w Jeleniej Górze, gdzie działa Fundacja PCKK „Edukacja i Rozwój”, która jest partnerem przedsięwzięcia.
Razem łatwiej stanąć na nogi
Projekt ruszył w listopadzie ubiegłego roku i będzie trwał do 31 października 2025 roku. Grupą docelową są migrantki i uchodźczynie z różnych krajów. – W Polsce głównymi beneficjentami są panie z Ukrainy, natomiast u naszych zagranicznych partnerów są to kobiety z Afryki Północnej, Afryki Subsaharyjskiej oraz z Bliskiego Wschodu – wymienia Patrycja Kozieł. Zanim projekt się rozpoczął, przedstawicielki fundacji z Warszawy i Jeleniej Góry zapytały uchodźczynie, co chciałyby robić na warsztatach, jakie umiejętności rozwijać. Chodziło o to, by program skroić pod potrzeby kobiet z konkretnych krajów. Z rozmów wynikało, że uchodźczynie nadal na pierwszym miejscu stawiają potrzeby codziennego życia. Ale te, które są już w Polsce dłużej, mają pracę, mieszkanie (często dzięki pomocy samorządów) i uczą się polskiego, sygnalizowały, że pragną też powrócić do pasji, które miały w swoich krajach zanim wybuchła wojna. Jedne pisały wiersze, inne pasjonowały się fotografią, kuchnią, filmem.
– Projekt „REMCREAD” pozwoli im nie tylko na powrót do ulubionych zajęć, ale także pomoże zaprezentować swoje pasje w internecie. Temu między innymi mają służyć warsztaty korzystania z narzędzi cyfrowych – wyjaśnia Jolanta Ratyńska z Fundacji PCKK „Rozwój i Edukacja”. Jak uściśla, chodzi o zaawansowane kompetencje komputerowe i wykorzystywanie ich na przykład w edukacji, w tworzeniu sklepu internetowego z własnymi wyrobami, w szukaniu pracy, promocji swoich usług.
W listopadzie br. w Jeleniej Górze 15 pań z Ukrainy spotkało się w PCKK i robiło pod okiem Albiny Porokhniany, jednej z uczestniczek projektu, kolorowe pachnące mydełka. – Wspólne tworzenie daje radość. W Ukrainie prowadziłam warsztaty artystyczne, na których robiliśmy różne rzeczy, od szali po broszki i malowane makatki – mówi.
– Przewidujemy sześć różnych warsztatów, m.in. kulinarne, gry i pokazy kulturalne i artystyczne, fotograficzne, cyfrowe – wymienia Jolanta Ratyńska. Panie w Jeleniej Górze już wiedzą, że za kilka tygodni wspólnie będą robić rękawice ze zgrzebnej wełny. Na zimę jak znalazł.
Z Ukrainy, Afryki i Bliskiego Wschodu
Jeszcze zanim ruszył projekt „REMCREAD”, okazało się, że uczestniczki mają ze sobą wiele wspólnego. Choć są z Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu czy z Ukrainy, mówią różnymi językami, mają różne doświadczenia, łączy je to, że są w obcym kraju, boją się o przyszłość swoją i rodzin oraz próbują ułożyć sobie życie w nowym miejscu. W Polsce, poza kobietami z Ukrainy, w ośrodkach dla migrantów przebywają uchodźczynie m.in. z Nigerii, Erytrei, Etiopii, Somalii, a także z Syrii. – Pomagamy od lat wszystkim migrantom, uchodźcom i uchodźczyniom niezależnie od kraju, wieku czy płci – podkreśla Patrycja Kozieł.
Uczestniczki to doceniają. – Spotkania są dla nas swego rodzaju terapią, psychicznym oddechem. Tu można się wygadać, pobyć z koleżankami, które przeżyły to, co my, wspierać się i pośmiać – mówi Natalia Prokopchuk z ukraińskiego miasta Browary, która teraz mieszka i pracuje w Jeleniej Górze. Na jedno ze spotkań przyniosła upieczony przez siebie chleb na zakwasie, według własnej receptury. Chciałaby go sprzedawać i liczy, że dowie się, jak to robić.
– Nasze spotkania są ważne zwłaszcza dla uchodźczyń z Afryki, które mieszkają w ośrodkach. Przeważnie nie mają nawet kontaktu z polską społecznością – uważa Patrycja Kozieł. I dodaje: – Dzięki udziałowi w warsztatach mają okazję wyjść poza swój schemat, integrować się, poznawać wzajemnie swoje historie. Myślę, że przyniesie to dużo korzyści.
Projekt „REMCREAD” (Empowering Refugee & Migrant Women through Creative Methods and Digital Literacy) jest realizowany w ramach programu Erasmus+ w sektorze Edukacja dorosłych. Koordynator projektu: Fundacja dla Migrantów „Dobry Start”, Warszawa (Polska). Partnerzy: Inter Aktion, Trofaiach (Austria); Le Monde des Possibles, Liège (Belgia); CPIA „Nelson Mandela”, Palermo (Włochy), Fundacja PCKK „Edukacja i Rozwój”, Jelenia Góra (Polska), Cyprus Third Age Observatory, Limassol (Cypr). Dofinansowanie: 250 tys. euro.
Więcej informacji o programie Erasmus+ Edukacja dorosłych można znaleźć tutaj.