Eurolekcje eurolessons

Zaproś nas do szkoły!


Czy warto wyjechać za granicę? Jak zdobyć pieniądze na projekt młodzieżowy? Dlaczego warto być aktywnym? Takie tematy poruszamy w czasie naszych lekcji i gier. Konsultanci Eurodesk Polska prowadzą je w całej Polsce. Stacjonarnie i zdalnie!

Scenariusze  wszystkich zajęć opracowali konsultanci Eurodesk Polska. Tematem trzech z nich - Eurowolontariatu, Eurostudiów i  Europracy  - jest mobilność międzynarodowa. Lekcje Euroaktywacja i Młodzież ma głos poruszają problematykę związaną z aktywnością obywatelską , natomiast na lekcji Europrojekty uczniowie dowiadują się jak realizować projekty młodzieżowe i jak zdobywać na nie fundusze. Ostatnie lekcja „Papiery do kariery” uczy, jak odnaleźć się na rynku pracy i edukacji oraz dobrze zaprezentować swoje kwalifikacje. Większość z lekcji ma dwie wersje: lekcyjną, 45-minutową, i warsztatową - 90-minutową.

W ofercie Eurodesk Polska znajdują się też trzy emocjonujące gry.  Euroszanse to gra  planszowa o różnych formach mobilności  i aktywności - krajowych i międzynardodowych. Na jej przeprowadzenie potrzeba co najmniej 90 minut. Natomiast Time to Move to karciana gra quizowa o tematyce europejskiej - można ją przeprowadzić w ciągu jednej godziny lekcyjnej.

Nowością w ofercie Eurodesk Polska dla szkół jest gra planszowa EU in Board , w której uczniowie symulują proces decyzyjny w Unii Europejskiej. 

Eurolekcje online

Od listopada 2020 r. lekcje prowadzone są również w formule zdalnej. W zajęciach online wykorzystywane są te same lub zaadaptowane materiały lekcyjne co w lekcjach stacjonarnych oraz ćwiczenia  dopasowane do zdalnej rzeczywistości. Metody pracy też są takie same: pogadanki, burze mózgów, praca indywidualna, w parach i grupach, quizy i (psycho)testy, analizy case studies, rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Prowadzący zostali gruntownie przeszkoleni – zarówno z prowadzenia lekcji zdalnych jak i narzędzi i platform komunikacyjnych wykorzystywanych do ich prowadzenia.

Dla kogo

Wszystkie lekcje i gry zostały opracowane z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych. To młodzież w wieku 16–19 lat, która już za chwilę będzie decydować o swojej przyszłości. Studia? Praca? Gap year? To pytania, które zadaje sobie niemal każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej. Praca społeczna, realizacja projektów młodzieżowych, współpraca z rówieśnikami z zagranicy – to możliwości zdobywania doświadczeń, z których każdy człowiek stojący u progu swojej dorosłości powinien zdawać sobie sprawę. W "Time to Move" mogą również grać uczniowie ze starszych klas szkół podstawowych (choć w praktyce emocji i zabawy dostarcza graczom w każdym wieku).

Kto prowadzi zajęcia

Eurolekcje prowadzą pracownicy następujących organizacji i instytucji należących do sieci Eurodesk Polska oraz Ambasadorzy Eurodesk Polska:

Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej (Eurodesk Chojnice, woj. Pomorskie), Fundacja wiedzy i dialogu społecznego Agere Aude (Eurodesk Chorzów), Stowarzyszenie Impuls (Eurodesk Częstochowa), Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych (Eurodesk Gliwice), Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im Eugeniusza Kwiatkowskiego (Eurodesk Konin), Centrum Młodzieży im H. Jordana (Eurodesk Kraków), Stowarzyszenie Europe4Youth (Eurodesk Kraków), Centrum Aktywności Twórczej (Eurodesk Leszno), Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu (Eurodesk Lębork), Fundacja Sempre a Frente (Eurodesk Lublin), MDK nr 2 (Eurodesk Piekary Śląskie), Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych INPRO (Eurodesk Rzeszów), ESN Polska (Łódź, Lublin, Warszawa), Fundacja Europejski Instytut Outsourcingu (Eurodesk Rybnik), Fundacja Rysy (Eurodesk Czerwonak), IDEA Education Agency for Development and Innovation (Eurodesk Łomża), Stowarzyszenie IMPAKT (Eurodesk Kielce), MCKiE Dom Harcerza (Eurodesk Zielona Góra), Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka (Eurodesk Żarnowiec), Politechnika Rzeszowska (Eurodesk Rzeszów), Centrum Młodzieży Arka (Eurodesk Radom), Kombinat Aktywności Społecznej (Eurodesk KASRadom), Europa Iuvenis (Eurodesk Opole), Uniwersytet w Siedlcach (Eurodesk Siedlce), Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. W. Pileckiego (Eurodesk Oświęcim), Fundacja Instytut Inicjatyw Lokalnych im. prof. Waleriana Pańki (Katowice), Stowarzyszenie Morena (Gdańsk).

Ambasadorzy prowadzący lekcje: Lidia Pokrzycka (Lublin), Katarzyna Kleczko (Katowice), Anna Miarecka (Rzeszów), Katarzyna Janewicz (Białystok), Agnieszka Piątkowska (Warszawa)

Gry mają tylko wersje stacjonarne. Prowadzą je konsultanci i ambasadorzy Eurodesk Polska z następujących miast: Bielsko-Biała, Chorzów, Czerwonak, Częstochowa, Dąbrowa, Kielce, Konin, Kraków, Leszno, Lębork, Lublin, Łomża, Łódź, Opole, Radom, Rybnik, Rzeszów. 

Zainteresowanych przeprowadzeniem lekcji lub gry prosimy o kontakt bezpośrednio z prowadzącymi, dane teleadresowe znajdują się na stronie: //kontakt

Uwaga! Wszystkie zajęcia prowadzone są nieodpłatnie, ale liczba lekcji i gier, które możemy przeprowadzić jest ograniczona i zależy od indywidualnych możliwości każdego Konsultanta/Ambasadora.

Poszerzamy horyzonty

Cechą wspólną Eurolekcji, warsztatów i gier jest bezstronność i obiektywizm. Do niczego uczniów nie zachęcamy, nie namawiamy, niczego nie oceniamy. Co do zasady nie są to też pogadanki o Unii Europejskiej. To „produkty informacyjne” podane w przystępnej formie i atrakcyjnej oprawie. Mają poszerzać horyzonty, skłaniać do przemyśleń, przekazywać wiedzę i zachęcać do dalszego szukania informacji. Zajęcia mają interaktywną, warsztatową formę. Angażują młodzież przy pomocy opracowanych przez Eurodesk Polska materiałów lekcyjnych (tekstów i gier) oraz gadżetów.

stopka strony