eurostudia • Wielka Brytania

Studia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie uczelnie to absolutna światowa czołówka. Nazwy takie jak Oxford czy Cambridge znają nawet gimnazjaliści, choć w rankingach najlepszych uczelni globu szkół z Wielkiej Brytanii jest dużo, dużo więcej. Nic dziwnego, że uczyć się tu chcą młodzi ludzie ze wszystkich zakątków świata.


Brexit w skrócie (dot. osób aplikujących na studia w roku akademickim 2021/2022):
- pożyczki rządu brytyjskiego przestają być dostępne dla studentów z Unii Europejskiej,
- studia w Szkocji stają się płatne dla obywateli UE,
- obowiązkowa staje się wiza studencka (jej koszt wynosi 348 funtów).
 

System nauki i szkolnictwa wyższego

Uczelnie. Wielka Brytania zaprasza na studia na uniwersytetach, kolegiach uniwersyteckich (university colleges), szkołach wyższych prowadzących studia zawodowe (higher education colleges) oraz uczelniach artystycznych i rolniczych. Do wyboru jest, bagatela, 50 tysięcy kierunków! Wśród nich znajdziesz wiele o charakterze modułowym, co oznacza, że łączą w sobie dwa przedmioty, w dodatku w różnych proporcjach:  joint (50/50) oraz major/minor (zazwyczaj 75/25). Listę szkół znaleźć można na stronach instytucji zajmującej się rekrutacją studentów: Universities & Colleges Admissions Service (UCAS). Porównać wybrane uczelnie można też na stronie Discover Uni, a szczegółowe informacje na temat niezależnych uczelni zamieszczone są na stronie Independent Higher Education. Największą bazą wiedzy o szkolnictwie wyższym w Wielkiej Brytanii jest jednak portal Study UK
 

Stopnie akademickie. Studia I stopnia (zwykle trzyletnie, w Szkocji – czteroletnie) kończą się zdobyciem tytułu licencjata (bachelor). Po studiach II stopnia (rok lub dwa lata nauki) zostaje się magistrem (master). Komu jeszcze mało, może wybrać się na studia doktoranckie. Po ich skończeniu uzyskuje się tytuł doktora (PhD).

Rekrutacja - wymagania i formalności

Tryb rekrutacji i dokumenty. Podstawą jest zdana matura. Rekrutację na zdecydowaną większość kierunków na studiach I stopnia prowadzi UCAS, który przyznaje kandydatom punkty, biorąc pod uwagę wcześniejsze dokonania. Uczelnie wyższe są jednak instytucjami autonomicznymi i każda z nich samodzielnie określa swoją politykę i warunki przyjęć na studia. Są nawet takie, które nie korzystają z przelicznika UCAS i wymagają podania konkretnych ocen ze świadectwa szkoły średniej. W trakcie rekrutacji kandydaci na studia licencjackie mogą wybrać maksymalnie pięć kierunków, na które chcieliby się dostać (to ograniczenie nie dotyczy osób aplikujących na studia magisterskie). Uwaga, aplikacja online jest płatna! Informacje nt. uznawalności wykształcenia zdobytego za granicą znajdziesz na stronie brytyjskiego biura sieci ENIC/NARIC.

Terminy. Wnioski na studia licencjackie przyjmowane są zwykle w trzech turach: w październiku, styczniu i marcu. Pierwszy termin dotyczy aplikacji na medycynę, stomatologię, weterynarię oraz na wszystkie kierunku na Oxfodzie i w Cambridge. Trzeci termin dotyczy niektórych kierunków artystycznych i związanych z projektowaniem, drugi – wszystkich pozostałych. W przypadku studiów magisterskich warto aplikować jak najwcześniej, w okolicach marca.
 

Egzaminy. Są rzadkością. O przyjęciu decydują zwykle oceny na świadectwie maturalnym i ewentualnie rozmowa kwalifikacyjna.

Znajomość języka, certyfikaty

Bez dobrego angielskiego ani rusz. Stosowne certyfikaty potwierdzające znajomość mowy Szekspira można bez problemu zdobyć w Polsce: uczelnie honorują m.in. dokumenty IELTS, TOEFL i certyfikaty Cambridge. Dokładne wymagania – m.in. liczba punktów zdobytych w trakcie egzaminów certyfikujących – znaleźć można na stronach internetowych szkół.

Pozwolenie na pobyt

„Jako obywatel Unii Europejskiej potrzebujesz jedynie dowodu osobistego lub paszportu, by wjechać na terytorium Wielkiej Brytanii” – tak kolorowo było przed brexitem. Jeśli planujesz pozostać w Wielkiej Brytanii dłużej niż do 1 stycznia 2021 r. (na przykład, żeby dokończyć studia), musisz złożyć wniosek online o EU Settlement Scheme (to bezpłatna procedura). Pamiętaj, żeby złożyć wniosek jak najszybciej po przyjeździe do Wielkiej Brytanii, koniecznie przed 30 czerwca 2021 r.
Jeśli planujesz przyjechać do Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 r., będziesz potrzebować wizy studenckiej (w przypadku jeśli twoje studia trwają dłużej niż pół roku). Więcej na stronie Study UK.
 

Koszty studiów i zakwaterowania

Czesne. Niestety, po brexicie nauka w Wielkiej Brytanii to luksus. Studia na Oxfordzie dla obywateli UE to koszt rzędu od 27 do 38 tys. funtów. Licencjat z ekonomii na Middlesex University (Anglia) kosztuje 14 tys. funtów rocznie.
Płaci się również za studia II stopnia (we wszystkich częściach Zjednoczonego Królestwa) oraz studia doktoranckie.
Studentów z UE, którzy zaczną studia przed lipcem 2021, przez cały okres nauki będą obowiązywać takie same stawki jak miejscowych – kto zapisze się na studia po tym terminie, będzie płacił więcej.
 

Utrzymanie i zakwaterowanie. Najtaniej jest oczywiście poszukać miejsca do spania w domach akademickich – tygodniowo za pokój w Londynie o stosunkowo wysokim standardzie zapłacisz od 130 do 200 funtów. Jeśli uczelnia nie dysponuje akademikiem, to często pomaga znaleźć pokój u angielskiej rodziny (koszt od ok. 120 funtów tygodniowo). Możesz tez szukać mieszkania na własną rękę, m.in. przez uczelniane biuro zakwaterowania – Housing Office lub Accomodation Office oraz na stronie internetowej www.accommodationforstudents.com. Miesięczne koszty wyżywienia w Wielkiej Brytanii bardzo się różnią w zależności od miejsca zamieszkania. W mniejszych miejscowościach wystarczy ci 350 funtów, w Londynie i innych większych miastach musisz mieć co najmniej 500 funtów. Oferta tanich barów jest bardzo szeroka, warto też korzystać z uczelnianych stołówek. Kalkulator studenckich wydatków znajdziesz na stronie Which, King's College London szacuje z kolei, że miesięczne wydatki studenta oscylują wokół kwoty 1250 funtów (ponad 6 tys. zł).
 

Życie studenckie

Studia w Wielkiej Brytanii wymagają systematycznej, samodzielnej pracy i umiejętności krytycznego myślenia. Studenci mają jednak wszystko, czego potrzeba, by sprostać tym wyzwaniom – m.in. doskonałą infrastrukturę i najlepsze pomoce naukowe. Wpływ na wysoką satysfakcję studentów ma również doskonale rozwinięte otoczenie instytucjonalne i sprawnie działające organizacje studenckie.

Stypendia

Najbardziej dotkliwą konsekwencją brexitu dla obywatelu UE jest brak rządowych pożyczek dla studentów. Warto trzymać jednak rękę na pulsie – pojawiają się plotki, że w przyszłości stypendia dla studentów z UE ufunduje brytyjski albo polski rząd.
 

Praca dla studenta

Na razie, by podjąć pracę (o ile posiadasz status studenta na brytyjskiej uczelni), nie potrzebujesz żadnych specjalnych zezwoleń, pamiętaj jedynie, że nie możesz przekroczyć tygodniowej normy – pracować więcej niż 20 godzin. Ograniczenia te nie obowiązują w trakcie wakacji – wtedy możesz pracować na pełen etat. Szczegółowe informacje nt. warunków pracy na Wyspach znajdziesz na stronie UK Border Agency i na portalu Studying in UK. Pamiętaj także, żeby monitorować ustalenia związane z brexitem.
O pracę w Wielkiej Brytanii na razie jest stosunkowo łatwo – wystarczy znać podstawy angielskiego. Średnia pensja na Wyspach wynosi 2230 funtów miesięcznie– czyli ok. 11500 z (2023 r.). Stopa bezrobocia w marcu 2023 r. wynosiła 4 proc.

#studia #uk #wielkaBrytania

Data utworzenia:

stopka strony