europraca • Irlandia

Irlandia: znów widać zielone światło

Przydomek Zielonej Wyspy Irlandia zawdzięcza pięknu swoich krajobrazów. Jednak to określenie jest też używane w kontekście możliwości, jakie kraj ten oferuje obcokrajowcom szukającym swojego miejsca na Ziemi.  


Papierkowa robota, czyli formalności

Meldunek. Nie ma obowiązku meldunkowego.

Legalizacja pobytu powyżej 3 miesięcy. Jeśli zamierzasz zostać w Irlandii dłużej niż 90 dni, powinieneś postarać się o residence permit, czyli pozwolenie na pobyt. Jak to załatwić? Zgłoś się do urzędu imigracyjnego lub na lokalny posterunek policji i wypełnij stosowny formularz. Musisz udowodnić, że masz za co żyć – posiadasz legalną pracę lub własną firmę. Takie pozwolenie wydawane jest najczęściej na 5 lat. Residence permit powinieneś załatwić sobie również wówczas, gdy podejmiesz pracę – niezależnie od tego, czy od momentu wjazdu do Irlandii minęły trzy miesiące, czy nie.

Formalności przy podejmowaniu pracy. Aby pracować w Irlandii, powinieneś posiadać irlandzki numer ubezpieczenia społecznego (Personal Public Service Number – PPS). Żeby go otrzymać, musisz udać się do miejscowego Wydziału Spraw Społecznych i Rodziny. Więcej informacji o składaniu wniosków i wymaganiach znajdziesz na http://www.welfare.ie. Umowy o pracę nie muszą być w Irlandii zawarte na piśmie, jednak irlandzki Kodeks Pracy (Terms of Employment Information Act, 1994) stanowi, że pewne jej elementy muszą mieć formę pisemną. Nie dotyczy to pracowników pozostających w stosunku pracy przez okres krótszy niż miesiąc. Zasadniczo w Irlandii występują 3 rodzaje zatrudnienia: w niepełnym wymiarze godzin, na czas określony (lub umowę-zlecenie) i dorywcze.

Warunki pracy

Godziny pracy. Maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy w Irlandii to 48 h. Standardowo Irlandczycy pracują jednak 39 h. Jeśli w ciągu dnia pracują więcej niż 6 h, przysługuje im 30-minutowa przerwa. Za nadgodziny należy im się 1,5 razy wyższa stawka. Wynagrodzenie za nadgodziny przepracowane w weekend liczy się razy dwa. 

Podatki. W Irlandii obowiązuje dwustopniowa skala podatkowa. Jeśli twój dochód przekroczy 17 tys. euro, będziesz musiał odprowadzić o niego podatek dochodowy w wysokości 20 lub 40% (w zależności od tego, jak dużo zarobisz). Na ulgi podatkowe mogą liczyć m.in. małżeństwa, wdowy i wdowcy oraz osoby wychowujące dzieci. Istnieją też ulgi dla singli mogą odliczyć od podatku kwotę 3300 euro m.in. z tytułu kosztów wynajmu mieszkania, wieku, kosztów edukacji czy też posiadania niepełnosprawnych dzieci.

Podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23 proc.

Urlop. Ustawa o organizacji czasu pracy (The Organisation of Working Time Act, 1997) gwarantuje ci maksymalnie 4-tygodniową długość corocznego urlopu wypoczynkowego. Kontrakt pracowniczy może jednak dawać większe uprawnienia. Okresy trwania urlopu przewidziane ustawą są okresami minimalnymi, a pracodawca i pracownik mogą je przedłużyć w zawartej umowie.

Zasiłek dla bezrobotnych. W Irlandii istnieją dwa rodzaje świadczeń dla osób bez pracy: świadczenie dla szukającego pracy, oparte na składkach na ubezpieczenie społeczne opłacanych przez pracodawcę, oraz zasiłek dla szukającego pracy, oparty na ocenie posiadanych środków. Ten drugi dostaniesz wówczas, gdy skończy ci się pierwszy – i gdy spełnisz kryteria. Urzędnicy biorą pod uwagę twoje zasoby finansowe, to, jak długo jesteś bezrobotny i w jakim jesteś wieku. Żeby otrzymać świadczenie dla szukającego pracy, musisz się zarejestrować, być gotowym do pracy i mieć opłaconą odpowiednią liczbę składek PRSI. Więcej informacji znajdziesz na stronach Ministerstwa Zabezpieczenia Społecznego.

Zarobki i koszty życia

Ile zarobisz? Najniższa stawka godzinowa w Irlandii wynosi obecnie 13.85 euro. Tyle zarabiają jednak najgorzej opłacani pracownicy. Przeciętna stawka godzinowa jest ponad dwa razy wyższa. Na największe zarobki mogą oczywiście liczyć wykwalifikowani specjaliści. Np. pensja software dewelopera to minimum 55 tys. euro rocznie, a położnej ok. 45 tys. euro. Mechanik zarobi ponad 30 tys. euro.

Więcej informacji o aktualnych stawkach znajdziesz w dziale obsługi petenta w Departamencie Pracy, Przedsiębiorczości i Innowacji. Aby uzyskać więcej informacji, wejdź na www.workplacerelations.ie

Ile musisz wydać? Koszt wynajęcia kawalerki w Cork to ok. 600 euro miesięcznie. Jednak w Dublinie może być znacznie drożej. Za abonament telefoniczny trzeba zapłacić ok. 30 euro, a za bilet miesięczny na komunikację miejską ok. 100 euro. Litr benzyny w październiku 2022 kosztował 1,79 euro.

Jak założyć firmę

Własna działalność gospodarcza. Możesz założyć firmę jako jednoosobową firmę handlową, spółkę osobową lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jako obywatela UE obowiązują cię dokładnie takie same procedury, jak Irlandczyków. Rozpoczęcie samodzielnej działalności gospodarczej (sole trader) nie jest trudne: wystarczy zarejestrować się Urzędzie Rejestracji Spółek (Company Registration Office – CRO) – osobiście lub drogą elektroniczną. Cała rejestracja polega na wypełnieniu formularza RBN1 (Registration of Business Name 1). Następnie należy zgłosić firmę w Urzędzie Skarbowym wypełniając druk STR lub TR1. Formularz ten jest dostępny na stronie internetowej urzędu

Kogo wchłonie rynek pracy?

Ze znalezieniem pracy nie będą mieć problemu mechanicy, kierowcy samochodów osobowych i ciężarowych, opiekunowie osób starszych, pomoc domowa, budowlańcy oraz – zwłaszcza w dużych miastach takich jak Dublin, Cork, Limerick, Galway, Waterford – kelnerzy, barmani, kucharze i pomoc kuchenna. Jest zapotrzebowanie na inżynierów (w tym specjalistów IT), lekarzy, pielęgniarki, położne, księgowych i marketingowców. Zatrudnienie znajdą też specjaliści z zakresu bankowości i finansów. W przeważającej większości przypadków będziesz musiał znać dobrze język angielski – zwykle pracodawca wymaga, abyś mógł dogadać się z kolegami z pracy.

Dozwolone od lat…

Dzieci w wieku 14 lat mogą być zatrudnione tylko do lekkich prac podczas wakacji szkolnych – w tym czasie muszą mieć co najmniej 21 dni wolnego od pracy. Praca nie może szkodzić ich zdrowiu, zagrażać bezpieczeństwu lub prawidłowemu rozwojowi. Dzieci w wieku 15 lat mogą pracować 8 godzin tygodniowo podczas całego roku szkolnego. Maksymalny tygodniowy czas pracy dla dzieci poza okresem szkolnym wynosi 35-40 godzin tygodniowo. Maksymalny tydzień pracy dla młodych ludzi w wieku 16 i 17 lat wynosi 40 godzin (max. 8 godzin dziennie). Młodzież w wieku poniżej 18 lat ma zagwarantowane jedynie do 70 proc. minimalnego krajowego wynagrodzenia.

Czy wiesz, że…?

  • 17 marca przypada Dzień św. Patryka, patrona Irlandii. To najważniejsze święto w tym kraju, odbywają się wtedy koncerty, parady, wszyscy bawią się przy muzyce i tańcu.
  • Jednym z symboli Irlandii jest piwo Guinness, którego dziennie wypija się na świecie 9 mln kufli. Kompania nie tylko posiada oddziały w sześciu miastach świata, ale również własne statki do przewozu piwa.
  • 1775 – tyle godzin rocznie spędza w pracy przeciętny Irlandczyk. 
  • 872 euro – tyle brutto wynosi przeciętna irlandzka „tygodniówka”.
  • 4,3% – tyle we wrześniu 2022 r. wynosiła irlandzka stopa bezrobocia.

#irlandia #praca

Data utworzenia:

stopka strony