Publicystyka Badania i technologie


ball-63527_1920.jpg

Chat? Nie taki znowu czad

Wawrzyniec Pater,

– Nie dość że nie potrafi odróżnić informacyjnego ziarna od plew, to i researcherka z niej mierna – koordynator Eurodesk Polska Wawrzyniec Pater testuje możliwości sztucznej inteligencji.... »

Doktor.JPG

Najmłodszy doktor w Polsce

Justyna Michalkiewicz-Waloszek,

Wojciech Nazar ma zaledwie 23 lata, a już uzyskał stopień doktora. Kim jest ten młody człowiek, o którym piszą media w całym kraju? I jak chce wykorzystać sztuczną inteligencję, aby pomagać pacjentom?... »

B.JPG

Kosmos zamiast zaimków

Martyna Śmigiel,

W dobrze napisanym projekcie języka uczymy się niejako przy okazji. Ważne, by wyczuć, co może zaciekawić uczestników: podróż w głąb ziemi, w kosmos, a może w przeszłość? – podpowiada dr Grażyna Czetwertyńska, członkini jury konkursu European Language Label.... »

Sport.JPG

Sport nie ma granic

Michał Radkowski,

Czas wyzbyć się stereotypowego myślenia, że pozyskanie pieniędzy z UE oznacza biurokrację, masę dokumentów i trudności w rozliczaniu – apeluje Sebastian Chmara, były wieloboista i wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który realizował projekty w programie Erasmus+ Sport.... »

Fot.1.JPG

Inteligentny pierścień Brygidy

Monika Rosmanowska,

Stworzony przez dr Brygidę Dzidek Hapling ma szansę zrewolucjonizować nie tylko rynek gier i aplikacji edukacyjnych, ale również telemedycynę.... »

Flippery.JPG

Flippery – maszyny do nauki

Daria Nawrot,

Uczniowie krakowskiego mechanika wiedzą, jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Zdobywane na co dzień umiejętności wykorzystali do stworzenia flipperów – profesjonalnych automatów do gry.... »

Olga.JPG

Ciekawska i nieugięta Olga Malinkiewicz

Aleksandra Toczydłowska,

Wynalezionych przez nią ogniw – by mogły działać – nie trzeba precyzyjnie kierować ku słońcu. Można je też wyginać jak kartkę papieru. – Nie dokonałabym tego odkrycia, gdyby nie Erasmus – mówi dr Olga Malinkiewicz.... »

Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego.JPG

Na tropie francuskich przodków

Martyna Śmigiel,

Wśród ich praprapradziadków są Francuzi, których do Polski przygnała wojenna zawierucha. By odtworzyć losy napoleońskich żołnierzy, Mazowszanki pojechały aż nad Sekwanę.... »

Szymon_Łaszewski_.JPG

Budujmy w mózgu autostrady

Michał Radkowski,

– Zadawanie pytań uczy dużo bardziej niż udzielanie odpowiedzi – mówi dr Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, autor cyklu „Dobre pytanie” produkowanego przez FRSE.... »

Kamil_Majkrzak.JPG

Piękny umysł - wynalazczyni po Erasmusie

Katarzyna Rodacka,

Angelika Kopcińska niedawno ukończyła politechnikę i już stoi u progu międzynarodowej kariery. A to za sprawą samodezynfekującego się krzesła – wynalazku, na którego pomysł wpadła podczas pobytu na Erasmusie w Walencji.... »

STEM.JPG

Przedszkolaki naukowcami - eksperymenty w kuchni

Dla jednych zbyt abstrakcyjne, dla innych za nudne. Sposobem na zmianę takiego postrzegania przedmiotów ścisłych jest projekt „Kitchen Lab for Kids”. Eksperyment zaczyna się w kuchni!... »

Proniewska.JPG

Rewolucja technologiczna w medycynie

Lekarz operujący w goglach do mieszanej rzeczywistości, trójwymiarowe modele organów pacjenta – dzięki projektowi, którego koordynatorką jest dr inż. Klaudia Proniewska z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, przełom w medycynie możliwy jest już dziś.... »

Magia Kolorów.JPG

Chemia nie musi być utrapieniem

Alina Gierak,

Uczniowie radomskiego „Elektronika” na lekcjach chemii malowali obrazy, robili zdjęcia i wykonywali grafiki komputerowe. O nietypowej metodzie nauczania chemii mówi Monika Majcher-Kozieł – doktor nauk technicznych w zakresie technologii chemicznych oraz absolwentka malarstwa.... »

steve-johnson-_0iV9LmPDn0-unsplash.jpg

Nowe wyzwanie

Audrey Frith,

Sztuczna inteligencja przenika wszystkie dziedziny życia. Pracownicy młodzieżowi muszą być gotowi zarówno na szanse, jak i zagrożenia, które niesie.... »

marvin-meyer-SYTO3xs06fU-unsplash.jpg

Platformy i narzędzia zarządzania siecią

Wawrzyniec Pater,

Koordynowanie sieci to nie przelewki. Zwłaszcza takiej, która składa się z niezależnych podmiotów o różnym statusie i potencjale - o narzędziach, które usprawniają funkcjonowanie sieci pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

lxrcbsv-vVHXeu0YNbk-unsplash.jpg

Polityka na miarę

Audrey Frith,

Jak tworzyć polityki publiczne na podstawie danych, skoro sposoby ich wykorzystywania się różnią? Czas zmierzyć się z tym wyzwaniem.... »

ross-parmly-rf6ywHVkrlY-unsplash.jpg

Nie wyjeżdżają, bo nie wiedzą

Wawrzyniec Pater,

Eurodesk postanowił sprawdzić, jaki jest związek między mobilnością a dostępem do informacji. Rezultaty ogólnoeuropejskiego badania przeprowadzonego na próbie blisko 1000 młodych Europejczyków dają do myślenia - o wynikach badania pisze Wawrzyniec Pater, Koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

campaign-creators-pypeCEaJeZY-unsplash.jpg

Mój pomysł na projekt w Erasmusie+

Wawrzyniec Pater,

Swego czasu jeden z wiodących producentów aplikacji biurowych zaproponował, że nauczycieli przeszkoli za darmo. Postawił jednak warunek: szkolenie miało zakończyć się egzaminem. Nauczyciele się nie zgodzili i pomysł spalił na panewce - pisze Koordynator sieci Eurodesk Polska, Wawrzyniec Pater.... »

stopka strony