Pomysły na Europę
Sporo się ostatnio dzieje w europejskiej polityce młodzieżowej. Komisja Europejska powołała koordynatora ds. młodzieży, a w Europie szerokim echem odbija się „Projekt 25%” - koordynator Eurodesk Polska Wawrzyniec Pater pisze o polityce młodzieżowej w UE.
Sporo się ostatnio dzieje w europejskiej polityce młodzieżowej. Komisja Europejska powołała koordynatora ds. młodzieży, a w Europie szerokim echem odbija się „Projekt 25%”, organizowany przy okazji Konferencji w sprawie przyszłości Europy, tej samej, o której na sąsiedniej stronie pisze szefowa europejskiego biura Eurodesku.
Powołanie koordynatora ds. młodzieży to realizacja przyjętej blisko trzy lata temu strategii ds. młodzieży na lata 2018-2027. Przejście od słów do czynów trochę więc trwało, na stanowisko powołano Bilianę Sirakovą z Bułgarii, która wspierać będzie swoją rodaczkę Mariyę Gabriel, komisarz ds. edukacji i kultury, w utrzymywaniu kontaktów między młodymi Europejczykami a unijnymi instytucjami. Ma też pomagać komisyjnym departamentom we współpracy w sprawach młodzieżowych.
Potrzeba utworzenia stanowiska koordynatora wydaje się uzasadniona. Zagadnienia młodzieżowe to domena dyrekcji ds. młodzieży (także edukacji, kultury i sportu), jednak problematyka młodzieżowa obecna jest również w działaniach innych dyrekcji. Na przykład ds. partnerstw międzynarodowych, której komisarz Jutta Urpilainen z Finlandii powołała składającą się z przedstawicieli młodzieży z całego świata radę doradczą oraz specjalnego doradcę ds. młodzieży. Teraz wspólnie pracują nad Młodzieżowym Planem Działań. Można rzec: czym skorupka za młodu…
Fińska komisarz zaczęła karierę polityczną w wieku 27 lat, a konsultacje z młodzieżą są w jej kraju integralnym elementem procesów podejmowania decyzji w sprawach publicznych.
Nowej koordynatorce pracy raczej nie zabraknie, tym bardziej że za chwilę zetknie się z efektami „Projektu 25%”, w ramach którego młodzi Europejczycy zgłaszają pomysły dotyczące przyszłości Europy. Inicjatorzy przedsięwzięcia z Europejskiego Forum Młodzieży liczą na 15 tys. pomysłów! Grupa ekspertów sformułuje z nich 15 propozycji, które europejskim decydentom przedstawi 150 młodych Europejczyków. Skala przedsięwzięcia jest imponująca, ale pomysł, by młodzież brała sprawy w swoje ręce, nie jest nowy. Od lat Unia rozmawia z młodzieżą w ramach tzw. dialogu młodzieżowego, czego efektem są m.in. „Cele młodzieżowe”, w sformułowanie których zaangażowanych było 50 tys. młodych Europejczyków. Z kolei ponad 60 tys. osób uczestniczyło w projekcie „New Narrative for Europe”, w ramach którego powstało 12 pomysłów na przyszłość Europy.
Analizowałem je kiedyś i wyszło mi, że co najmniej połowa była związana z informacją młodzieżową. Idę o zakład, że podobnie będzie i tym razem – że wśród pomysłów „Projektu 25%” pojawią się zarówno postulaty dotyczące zwiększenia dostępu do informacji, jak i propozycje działań, które już (w pewnym zakresie) są realizowane przez Eurodesk. Jeśli moje przewidywania się nie sprawdzą, przyjdzie mi je odszczekać w jednym z kolejnych felietonów.
Wawrzyniec Pater
Koordynator sieci Eurodesk Polska
Felieton ukazał się w kwartalniku ,,Europa dla Aktywnych".