Erasmus+ Młodzież, Akcja 1 – Działania wspierające uczestnictwo młodzieży
Fundusze na międzynarodowe i krajowe debaty, spotkania, seminaria lub kampanie umożliwiające dialog z osobami odpowiedzialnymi za wyznaczanie kierunku polityki w dziedzinach związanych z młodzieżą.
UWAGA: niniejszy wpis przedstawia terminy aplikowania dla organizacji.
Erasmus+ wspiera edukację, szkolenia zawodowe, działania młodzieżowe oraz sport. Niniejszy typ działań finansuje przedsięwzięcia nieobjęte formalnym kształceniem i szkoleniem, których celem jest zachęcanie młodzieży do uczestnictwa w demokratycznym życiu Europy na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim oraz wspieranie i ułatwianie tego uczestnictwa.
Cel:
wspieranie projektów realizowanych przez nieformalne grupy młodzieży lub organizacje młodzieżowe zachęcające młodzież do uczestnictwa w życiu demokratycznym Europy i dążące do osiągnięcia co najmniej jednego z poniższych celów:
- zapewnienie młodzieży możliwości zaangażowania i uczenia się uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim,
- zwiększanie świadomości młodzieży w zakresie wspólnych wartości i praw europejskich,
- rozwijanie kompetencji cyfrowych młodzieży i jej umiejętności korzystania z mediów, zwiększenie odporności młodzieży na dezinformację, fałszywe informacje i propagandę,
- zrzeszanie młodzieży i decydentów na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i ponadnarodowym lub wspieranie dialogu UE z młodzieżą.
Projekty mogą być realizowane na dwóch poziomach: krajowym i międzynarodowym.
Działania:
Projekt powinien składać się z różnych działań, które łącznie przyczynią się do osiągnięcia założonych celów. Niektóre z działań, które mogą być realizowane w ramach projektu, to np.:
- warsztaty lub spotkania prowadzone w formie kontaktu bezpośredniego lub online, seminaria lub inne wydarzenia/procesy oferujące przestrzeń dla informacji, debaty i aktywnego uczestnictwa osób młodych w odniesieniu do kwestii istotnych dla ich codziennego życia jako aktywnych obywateli Unii,
- konsultacje z młodzieżą określające tematy/problemy mające dla niej szczególne znaczenie,
- kampanie uświadamiające dotyczące uczestnictwa młodzieży w życiu demokratycznym,
- ułatwianie młodzieży dostępu do otwartych, bezpiecznych i dostępnych przestrzeni wirtualnych lub fizycznych
- symulacje funkcjonowania instytucji demokratycznych i ról decydentów w ramach tych instytucji.
Działania powinny być finansowane przede wszystkim w ramach pozycji budżetu „Zarządzanie projektem”, która stanowi miesięczny wkład jednostkowy. Te działania projektowe zazwyczaj obejmują spotkania dotyczące zarządzania projektem oraz bieżące, regularne działania w związane z projektem. W ramach projektu mogą również odbywać się wydarzenia związane z uczestnictwem młodzieży.
W ramach tej akcji nie można uzyskać dofinansowania następujących rodzajów działań: posiedzenia statutowe organizacji lub sieci organizacji, organizowanie wydarzeń o charakterze politycznym, fizycznej infrastruktury (np. koszt budowy/nabycia budynków oraz ich stałego wyposażenia).
Kto może złożyć wniosek:
O granty mogą się ubiegać: organizacje niekomercyjne non-profit, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe; europejskie młodzieżowe organizacje pozarządowe; organy publiczny na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym; przedsiębiorstwa społeczne; organizacje komercyjna działające w ramach społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, nieformalne grupy młodzieży zaangażowane w pracę z młodzieżą (za pośrednictwem organizacji, która użyczy im osobowości prawnej i wesprze organizacyjnie).
Osoby indywidualne nie mogą się ubiegać o dofinansowanie z programu Erasmus+.
Czas trwania projektu
Od 3 do 24 miesięcy.
Uczestnicy
Osoby młode w wieku od 13 do 30 lat zamieszkałe w kraju organizacji uczestniczącej i decydenci właściwi dla tematów, które są przedmiotem projektu.
Dofinansowanie
Maksymalnie 60 tys. euro na projekt. Dofinansowanie obejmuje:
- zarządzanie projektem – 500 EUR/miesiąc,
- wsparcie coacha, max 12 dni zaangażowania- 74 EUR/dzień,
- wsparcie działań- 34 EUR/dzień,
- wsparcie włączenia osób o mniejszych szansach - 100% kosztów kwalifikowalnych (wsparcie uczestników), 125 EUR/osobę (wsparcie organizacji),
- koszty nadzwyczajne (wiza, szczepienie, badania lekarskie) – 80% kosztów kwalifikowalnych (100% w przypadku kosztów wizy, zezwolenia na pobyt, szczepienia, zaświadczenia lekarskiego),
- wsparcie wydarzeń z udziałem młodzieży- 100EUR/osobę,
- wsparcie indywidualne: 51 EUR / osoba
- koszty podróży (kwota dofinansowania zależy od dystansu). W przypadku wyboru opcji podróży z wykorzystaniem niskoemisyjnych środków transportu (green travel), takich jak kolej, statki, carpooling, otrzymuje się dodatkowe dofinansowanie.
Państwa uczestniczące w programie
- 27 krajów członkowskich UE,
- Kraje kandydujące do UE: Turcja, Serbia, Republika Macedonii Północnej,
- Kraje EOG: Norwegia, Lichtenstein, Islandia,
- Kraje partnerskie (tzw. państwa trzecie niestowarzyszone z Programem).
Przed złożeniem wniosku
Pierwszym krokiem w procesie składania wniosku jest rejestracja w systemie EU_LOGIN.
Drugim krokiem jest rejestracja w systemie rejestru organizacji ORS – Organisation Registration System (następca systemu URF). Rejestr w tym systemie kończy się przyznaniem numeru ID organizacji, czyli OID – Organisation ID. Organizacje posiadające już numer PIC, czyli poprzednika numeru OID, nie muszą się ponownie rejestrować. Cały proces wyjaśniony jest tutaj.
Więcej informacji znajduje się w przewodniku po programie Erasmus+ oraz na polskiej stronie programu.