Potrafię-Decyduję-Działam: program wspierania aktywności i inicjatyw młodzieży w województwie warmińsko-mazurskim


Program na rzecz aktywizacji młodzieży województwa warmińsko-mazurskiego, wspierający rozwój kompetencji kluczowych, głównie osobistych, społecznych i obywatelskich. Swoim wsparciem obejmie 500 uczniów i uczennic  w wieku 12-19 lat.

Program współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027 Priorytet 6. 

Cel

Wypracowanie lokalnych mechanizmów/narzędzi wspierania aktywności i inicjatyw młodzieży w wieku 12-19 lat, uczniów szkół prowadzących kształcenie ogólne w województwie warmińsko-mazurskim.

Kto może aplikować

  1. szkoła bądź placówka systemu oświaty prowadząca kształcenie ogólne, dla której organem prowadzącym jest JST lub NGO (Wnioskodawcą jest organ prowadzący daną szkołę/placówkę);
  2. JST w przypadku realizacji wsparcia na rzecz uczniów szkół/placówek, których jest organem prowadzącym (nie dotyczy innych jednostek organizacyjnych JST niż szkoła/placówka systemu oświaty).

Dodatkowe wymagania, dot. m. in. doświadczenia, określa Regulamin.

Podmiot starający się o Grant, wymieniony przystępując do naboru wniosków musi obowiązkowo zadeklarować zawiązanie Lokalnej Koalicji na rzecz Młodzieży.

Zasady

Oczekiwane efekty projektu:

  1. zwiększenie umiejętności: poprawa umiejętności interpersonalnych, komunikacyjnych, współpracy w grupie, radzenia sobie z emocjami, stresem itp. uczestników.
  2. wzrost aktywności społecznej: zwiększenie zaangażowania młodzieży w działania społeczne i obywatelskie.
  3. rozwój inicjatyw młodzieżowych: powstanie i realizacja nowatorskich projektów inicjowanych przez młodzież.

W ramach działań można wspierać m.in. samodzielność, sprawczość, współdecydowanie, współodpowiedzialność, pracę w grupie, komunikację interpersonalną, kreatywność młodzieży. Działania mają być zaplanowane i zrealizowane wspólnie z młodzieżą.

Zaplanowane w ramach Grantu działania muszą być ze sobą powiązane, tworzyć lokalny (czyli też szkolny) mechanizm/narzędzia wspierania aktywności i inicjatyw młodzieży. Łączyć je powinien temat – wybrany w zależności od pomysłu, potrzeb i zainteresowań młodzieży (np. ekologia, wolontariat, historia lokalna, ja jako obywatel, teatr, media, inne).

Zadanie ma trwać min. 8 miesięcy w ramach roku szkolnego.

Formalności aplikacyjne

Po wypełnieniu formularza Wniosku, stanowiącego Załącznik nr 1 do Regulaminu, należy go wydrukować, opieczętować i podpisać przez osobę/osoby upoważnioną. Wniosek należy złożyć osobiście albo korespondencyjnie kierując korespondencję na adres: Biuro Dialogu Społecznego i Pożytku Publicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Dofinansowanie

Od 60 do 105 tys. zł. Wkład własny nie jest wymagany.

Budżet

1 800 tys. zł.

#KompetencjeKluczowe #FunduszeEuropejskie #Warmia #Mazury

stopka strony