Barwne łódzkie ulice


Kiedyś w Łodzi produkowano bele barwnego kretonu, wełny, bawełny – ale ulice miasta były szare, ceglaste, jak w „Ziemi Obiecanej” Andrzeja Wajdy, powstałej na podstawie dzieła noblisty Reymonta. Dziś wiele fabryk włókienniczych stoi. Może to czas, by wszystkimi kolorami tęczy rozbłysły łódzkie ulice?

Organizatorzy projektu chcieli pobudzić do działania dzieci i młodzież z zaniedbanej, mającej opinię niebezpiecznej części miasta. Zaproponowali więc niepełnoletnim mieszkańcom zajęcia plastyczne i podwórkowe warsztaty cyrkowe, kuglarskie i teatralne. Na jednym ze zniszczonych, nieodnawianych podwórek utworzono „Pracownię Działań Twórczych” (działa nadal). Młodzi łodzianie malowali swoje podwórka w fantastyczne wzory, zorganizowali „Święto Sztuki Ulicy” – wraz z przewodnikiem można było zwiedzać „zakazane miejsca” Łodzi (bardzo malownicze zaułki!), wysłuchać podwórkowego występu muzyków z Filharmonii Łódzkiej, obejrzeć przedstawienia teatralne, pokazy trup cyrkowych, były zajęcia „robienia czegoś z niczego” (promocja recyklingu), wymyślono także, jak mają wyglądać niezwykłe flagi dwóch niesamowitych łódzkich ulic: Wschodniej i Włókienniczej.

Podsumowaniem projektu była publikacja folderu. Ale najważniejsze, że młodzież, mieszkająca w tzw. „gorszych” dzielnicach przekonała się, że w inności, dziwności, nieraz tkwi ogromna siła!

Projekt został sfinansowany w ramach Programu Młodzież w działaniu (2007-2013).

stopka strony