Widziane wyjątkowymi oczami
Ten projekt to przede wszystkim przykład wspaniałej integracji, tak trudnej w przypadku osób z autyzmem. To także lekcja tolerancji, samodzielności, wytrwałości i komunikacji pomimo językowych i intelektualnych barier.
Ten projekt to jedno wielkie wyzwanie, ale też przygoda, która na długo zapisze się w pamięci uczestników – osób z niepełnosprawnością sprzężoną. Młodzież ze Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku oraz szkoły specjalnej w Kozłowej Rudzie ruszyła do Krakowa i Zakopanego, by odkrywać wspólną historię, kulturę i tradycję.
Już samo opuszczenie domu i podróż na południe Polski była dla nich wyzwaniem. Na miejscy młodzież odwiedziła m.in. Zamek na Wawelu, Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza, spacerowała po Krupówkach, wjechała koleją linową na Gubałówkę i wspięła się na Antałówkę – punkt widokowy na Tatry. Odwiedzili też Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, próbowali regionalnych potraw, a także wzięli udział w warsztatach teatralnych, literackich i plastycznych.
Projekt „Wspólne dzieje, wspólne sprawy” został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.
Więcej informacji o tym programie znajdziesz w najnowszej publikacji Eurodesk Polska: Międzynarodowe Wymiany Młodzieży
Autorka opisu projektu: Monika Rosmanowska