Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży
Do 31 stycznia instytucje i organizacje mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów na rzecz polsko-litewskiej współpracy młodzieży.
Cel
Głównym celem projektów jest zachęcenie polskiej i litewskiej młodzieży oraz osób zaangażowanych w pracę z nią, do podjęcia wspólnych działań, które umożliwią nawiązanie przyjaznych stosunków, poznawanie wspólnych korzeni, pokonywanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii oraz we współczesnych relacjach.
Kto może aplikować
Wnioski o dofinansowanie projektów mogą składać organizacje pozarządowe, instytucje oświatowe i publiczne (z wyłączeniem podmiotów komercyjnych), których działalność skierowana jest do młodzieży. Uczestnikami projektów – oprócz młodzieży – mogą być również osoby pracujące z tą grupą wiekową.
Zasady
Format projektu:
Projekty można realizować w ramach dwóch niezależnych formatów:
- Format 1. obejmuje takie projekty, jak: wymiany młodzieży polskiej i litewskiej;
- Format 2. obejmuje: szkolenia, seminaria, spotkania, konferencje, wizyty studyjne, projekty informacyjne, w tym publikacje.
Formaty różnią się od siebie rodzajem i metodologią realizowanych działań, jak również systemem dofinansowania.
Uczestnicy: w formacie 1. młodzież a w formacie 2. młodzież lub pracownicy młodzieżowi. Komitet priorytetowo traktuje projekty włączające w inicjatywy młodzież z mniejszymi szansami.
Wiek uczestników: 13-30 lat, wyjątkiem mogą być liderzy i opiekunowie.
Liczba wszystkich uczestników: w formacie 1. od 10 do 24 osób, w tym nie więcej niż 4 opiekunów a w przypadku formatu 2. nie mniej niż 10 osób (jednak nie więcej niż 2 opiekunów na każdych 10 uczestników młodzieżowych).
Czas trwania działań projektu: W formacie 1. od 4 do 7 dni, z wyłączeniem podróży. Aby dzień przyjazdu i wyjazdu uczestników zaliczyć do programu (tym samym do dofinansowania), musi w nim wystąpić minimum jedno działanie merytoryczne.
Format 2. dopuszcza możliwość kilkukrotnych spotkań grup partnerskich w ciągu wyznaczonego przez Komitet czasu, jako okresu, w którym muszą zostać zrealizowane projekty.
Działania powinny zostać zrealizowane pomiędzy 1 kwietnia a 31 października.
Miejsce realizacji działań: Polska lub Litwa (w formacie 1. nie ma możliwości podróżowania pomiędzy krajami w trakcie jednego projektu a w formacie 2. w trakcie projektu może się odbyć kilka spotkań w obu państwach).
W roku 2025 priorytety Funduszu to:
- Propagowanie polsko-litewskiego dziedzictwa historyczno-kulturowego oraz dialogu na rzecz współpracy, tolerancji, otwartości, lepszego zrozumienia i poznania się pomiędzy młodzieżą polską i litewską.
- Popularyzacja niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz miejsc w Polsce i na Litwie wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Wspieranie zainteresowania młodzieży polskiej i litewskiej historią obu narodów.
- Promowanie wolontariatu wśród młodzieży.
- Promowanie wiedzy na temat zagrożeń dezinformacją w mediach społecznościowych i w Internecie.
Projekt składany w ramach konkursu wniosków, musi opierać się na jednym wybranym przez wnioskodawcę priorytecie.
Formalności aplikacyjne
Projekty należy składać w systemie online.frse.org.pl wraz ze wszystkimi załącznikami.
Dofinansowanie
Format 1: do 100% kosztów projektu, jednak nie mniej niż 1 500 euro i nie więcej niż 15 000 euro na projekt.
Format 2: do 100% ogólnych kosztów projektu, jednak nie mniej niż 1 500 euro i nie więcej niż 7 500 euro na projekt.
Proces finansowania projektów oparty jest na zasadzie jednostronnego finansowania. Oznacza to, że grupa koordynująca, niezależnie, czy jest grupą goszczącą, czy wysyłająca, aplikuje do swojej Narodowej Instytucji Zarządzającej o środki finansowe na całość projektu, w tym także dla grupy partnerskiej.
Po otrzymaniu dofinansowania Narodowa Instytucja Zarządzająca wypłaci beneficjentom 90% otrzymanego dofinansowania. Pozostałe 10% zostanie wypłacone po rozliczeniu projektu.
Finansowanie dotyczy obu grup narodowych!