Stocznia jest kobietą


Grupa pomorskich studentów w ramach mniejszych przedsięwzięć spotykała się z kobietami i mężczyznami związanymi ze Stocznią Gdańską poprzez pracę, politykę, rodzinę czy działalność artystyczną. Głównym celem projektu było poznanie historii kobiet związanych z tym historycznym miejscem. Tak powstał wyjątkowy audioprzewodnik wraz z mapą zabierający nas w około godzinną podróż po „kolebce” Solidarności.

Projekt „Stocznia jest kobietą” stanowił część większego projektu o kobiecych historiach Trójmiasta i Pomorza zatytułowanego „Metropolitanka”. Uczestniczyli w nim studenci i studentki, najczęściej kierunków humanistycznych i społecznych. Głównym celem projektu było zwrócenie uwagi na zagadnienia zapomnianej historii kobiet i opowiedzenie o Stoczni z kobiecej perspektywy. W związku z tym ważne było wypracowanie stosownych metod, a także nabycie podstaw merytorycznych do prowadzenia wywiadów. Uczestnicy projektu rozmawiali zarówno z kobietami, jak i mężczyznami związanymi ze Stocznią Gdańską. Tym samym projekt przyczynił się do nawiązania dialogu międzypokoleniowego pomiędzy młodymi uczestnikami a osobami związanymi ze stocznią.

Przedsięwzięcie wzbudziło bardzo duże zainteresowanie i wywołało pozytywne reakcje odbiorców. Informacje o nim zostały zamieszczone na stronach Stowarzyszenia Arteria, Instytutu Kultury Miejskiej oraz blogu projektu „Metropolitanka”. Dzięki pozyskaniu patronatów (Feminoteka, Platforma Kultury, iBedeker, Radio MORS, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania) informacje o kolejnych etapach projektu trafiały do mediów, pojawiały się na kanałach informacyjnych patronów. Stowarzyszenie Arteria wzięło udział w Strefie NGO Open’er Festival 2013, gdzie uczestnicy projektu opowiadali o przygotowywanym audioprzewodniku i zbierali adresy do newslettera.

W marcu 2013 roku została wyemitowana w radiu audycja zawierająca wywiady z pracownikami stoczni. W marcu 2014 roku na terenie Stoczni Gdańskiej Lewis Wasilewski, student trzeciego roku produkcji filmowej i kinematografii w Bournemouth, kręcił ujęcia do swojego filmu, w którym znaleźć można fragmenty wywiadów przeprowadzonych w ramach projektu.

Wypracowane materiały w postaci audioprzewodnika i mapy pozwalającej samodzielnie poruszać się po terenie stoczni zostały udostępnione na licencjach Creative Commons, dzięki czemu są one dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Projekt jako dobry przykład w zakresie edukowania o prawach człowieka został laureatem konkursu fundacji Ośrodka KARTA, a informacje o nim znalazły się także w e-booku „Edukacja kulturalna i medialna. Nowe trendy i wyzwania”.

Projekt był realizowany w ramach programu "Młodzież w działaniu".

stopka strony