PNWM: Zachować pamięć - projekty historyczne

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży


Program dotacyjny dla polsko-niemieckich projektów o tematyce narodowego socjalizmu.

Cel

Aby umożliwić młodym ludziom wspólne odkrywanie i badanie wydarzeń takich jak narodziny narodowego socjalizmu, Holokaust czy okupacja ziem polskich przez hitlerowskie Niemcy, PNWM stworzyła program dotacyjny dla projektów o szczególnym znaczeniu „Zachować pamięć”.

Cele szczegółowe:

  • umożliwienie młodym ludziom wspólnego odkrywania i badania historii,
  • zachęcenie młodzieży do analizowania przeszłości i wyciągania z niej wniosków,
  • rozwijanie postaw obywatelskich młodych ludzi,
  • wzmacnianie poczucia ich odpowiedzialności  za kształtowanie przyszłości.

Kto może aplikować

Program adresowany jest do polsko-niemieckich lub trójstronnych instytucji, które podczas wspólnych spotkań młodzieży podejmują tematykę związaną z historią narodowego socjalizmu.

Zasady

Projekty powinny być pomyślane jako wspólna nauka historii, która z jednej strony ma przybliżyć przyczyny i społeczny kontekst zbrodni nazistowskich, problematykę ksenofobi, wykluczenia, przemocy czy uprzedzeń oraz sposoby reagowania na te zjawiska, a z drugiej – stanowić wkład na rzecz wspólnej europejskiej przyszłości, wzajemnego poznania się i zrozumienia narodów.

Grupa liczy nie więcej niż 50 uczestników, a wspólny program trwa od 4 do 14 dni.

Projekty mają również przyczynić się do rozwoju odwagi cywilnej i dojrzałości obywatelskiej uczestników.

Kto może wziąć udział
Młodzież z Polski, Niemiec i ewentualnie trzeciego kraju, w wieku od 14 do 26 lat. 

Czas i miejsce realizacji projektów
Projekt powinien być realizowany od 1 kwietnia do 31 grudnia 2025 r. Miejsca pamięci w rozumieniu programu „Zachować pamięć” to miejsca upamiętniania ofiar terroru hitlerowskiego, znajdujące się na terenie byłych obozów pracy, koncentracyjnych, obozów zagłady, byłych gett. Młodzież może skorzystać z oferty pedagogicznej tego miejsca lub położonych w pobliżu placówek edukacyjnych. 

Pozostałe wymagania wobec projektu:

  • tytuł zgodny z opisem projektu, założeniami programowymi oraz zaplanowanymi działaniami, zarówno w części historycznej, jak i odnoszącej się do współczesnych problemów społecznych
  • przebieg i wszystkie treści ustalone wspólnie przez grupy partnerskie oraz uwzględniające zainteresowania młodzieży i jej aktywny udział w planowaniu i realizacji projektu
  • warsztaty dotyczące współczesnych problemów społecznych stanowią jeden z ważniejszych punktów programu
  • co najmniej połowa programu poświęcona podejmowanej tematyce
  • gruntowne przygotowanie osób uczestniczących (przed i podczas spotkania) do udziału w projekcie i do podejmowania trudnej tematyki historycznej
  • pogłębione podsumowanie projektu przez wszystkie osoby uczestniczące
  • perspektywa grupy z kraju trzeciego – w przypadku projektów trójstronnych
  • pozostała część projektu umożliwiająca młodzieży poznanie się
  • elementy edukacji międzykulturowej zachęcające młodzież do poznania kraju sąsiada, np. jego historii, kultury, języka i życia codziennego.

Formalności aplikacyjne

Najpóźniej 3 miesiące przed rozpoczęciem projektu, ale nie później niż do 31 stycznia 2025 r. należy złożyć wniosek online.

Do wniosku należy załączyć poprzez portal OASE jako dodatkowy dokument szczegółowy plan kosztów, zarówno strony gości, jak i gospodarzy.

Dofinansowanie

Dotacje PNWM na projekty w ramach programu „Zachować pamięć” zostaną dofinansowane maksymalnymi stawkami ryczałtowymi wynikającymi z Wytycznych PNWM. Kwoty stawek znajdują się na stronie internetowej.

Organizator przyzna dofinansowanie do kosztów programu na jeden projekt maksymalnie w wysokości 90 000 PLN (projekt realizowany w Polsce) lub 25 000 EUR (projekt realizowany w Niemczech).

#PNWM #aktywność #prawa #ngo #rasizm #szkoła #młodzież #inicjatywy #organizacje #osoby

stopka strony