Węgiersko-Polski Program Współpracy Pozarządowej
Program wspierający współpracę obywatelską Polski i Węgier oraz wzajemne poznanie się.
Program realizowany jest przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu. Ma na celu intensyfikację pozarządowej, obywatelskiej współpracy między krajami i lepsze wzajemne poznanie się.
Jakie działania mogą liczyć na dofinansowanie
O zakwalifikowaniu projektu do dofinansowania decyduje ocena projektu pod względem jego wkładu do rozwoju kontaktów i współpracy między Polską a Węgrami. Program polega na zapewnieniu wsparcia finansowego dla:
- projektów promujących cele polityki zagranicznej obu państw w zakresie relacji dwustronnych i budowania relacji społeczeństwa obywatelskiego, zwłaszcza wśród młodzieży;
- projektów dotyczących współpracy między młodzieżą polską i węgierską w zakresie wzmacniania stosunków polsko-węgierskich;
- projektów, których celem jest organizacja wspólnych badań, konferencji i spotkań dotyczących stosunków polsko-węgierskich, dyplomacji i współpracy z młodzieżą.
W 2025 r. wsparcie będzie kierowane do projektów, które mają na celu w szczególności:
- odkrywanie wspólnej przeszłości i dziedzictwa kulturowego Polski i Węgier;
- budowę społeczeństwa obywatelskiego i podniesienie kompetencji młodzieży w zakresie zaangażowania w życie społeczne m.in. poprzez promocję dziedzictwa kultury i natury oraz rezerwatów przyrody;
- uwrażliwianie młodzieży na kwestie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju;
- budowanie dialogu międzykulturowego i promowanie działań na rzecz pokoju;
- wzmacnianie inicjatyw młodzieży pochodzącej z terenów wiejskich i małych ośrodków miejskich w Polsce i na Węgrzech.
Kwota dofinansowania
Projekty mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 1.000 – 5.000 euro. Wkład własny musi wynosić co najmniej 10% budżetu projektu.
Kto może aplikować
Organizacje pozarządowe, instytucje kościelne, szkoły, wyższe uczelnie i osoby fizyczne. Poszczególne projekty mogą powstać z udziałem zaangażowanych w nie partnerów z obu krajów. Wymagana liczba uczestników w realizacji projektu to co najmniej 1 partner węgierski i co najmniej 1 partner polski. Każdy z każdym z uprawnionych może złożyć wspólny wniosek konkursowy: np. uczelnia z osobą fizyczną lub też np. tylko osoby fizyczne, itp.
Budżet
30.000 euro
Formalności aplikacyjne
Wypełnione formularze zgłoszeniowe należy przesłać pocztą elektroniczną na adres mailowy info@hunginst.pl, podając kontakt do osoby odpowiedzialnej za projekt (imię i nazwisko, adres mailowy, numer telefonu).