Mali Wielcy Odkrywcy
Program dla przedszkolaków mający wzbudzić w nich chęci do poznawania otaczającego je świata. Zajęcia są pełne eksperymentów, doświadczeń i praktycznych obserwacji.
Cel
Celem Programu jest:
- upowszechnianie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych przez zachęcanie dzieci do przeprowadzania doświadczeń,
- zainteresowanie dzieci nauką i wzbudzenie chęci poznawania otaczającego ich świata,
- wspieranie nauczyciela w organizowaniu środowiska uczenia się dzieci – angażującego do eksperymentowania i doświadczania,
- popularyzacja wiedzy o zrównoważonym rozwoju.
Kto może aplikować
W Programie mogą uczestniczyć grupy przedszkolne z roczników 2018 i 2019 zgłoszone przez swojego nauczyciela lub dyrektora przedszkola. Pod pojęciem przedszkola należy rozumieć również punkty przedszkolne, klubiki malucha i tym podobne formy zinstytucjonalizowanej formy opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym.
Zasady
Uczestnictwo w Programie jest dobrowolne i bezpłatne. Do Programu można przystąpić na każdym etapie do czasu jego zakończenia.
Pierwsze 600 przedszkoli, które zarejestruje się do programu otrzyma Pakiety Naukowe. Pozostali uczestnicy będą mogli korzystać ze scenariuszy zajęć w wersji online. W skład Pakietów Naukowych wchodzą scenariusze zajęć oraz inne materiały dydaktyczne i przedmioty niezbędne do przeprowadzenia zajęć. Pakiety stanowią kompletny zestaw narzędzi i kart pracy dla grupy.
Program trwa od dnia 17 września 2024 r. do 31 maja 2025 r.
- I etap do 15 stycznia 2025 r. - dotyczy poznawania drzew.
- II etap do 3 marca 2025 r. - dotyczy poznawania wody.
- III etap do 30 kwietnia 2025 r. - dotyczy poznawania jednostek miar.
W ramach uczestnictwa w Programie nauczyciel sprawujący opiekę nad zgłoszoną grupą obowiązany jest:
- w okresie od 1 października 2024 r. do 30 kwietnia 2025 r. zorganizować i przeprowadzić zajęcia w przedszkolu, w oparciu o przekazane przez Organizatora materiały dydaktyczne (scenariusze i prezentacje multimedialne) przeznaczone dla dzieci w wieku 5-6 lat.
- zaprezentować efekty pracy grupy dzieci zgłoszonej do Programu i złożyć raport na Platformie,
- zapewnić salę dydaktyczną do realizacji zajęć w ramach Programu spełniającą wymogi bezpieczeństwa i higieniczne warunków pobytu uczniów w przedszkolu.
Formalności aplikacyjne
W celu przystąpienia do Programu należy: utworzyć konto użytkownika z wykorzystaniem formularza rejestracyjnego na stronie Programu podając dane przedszkola tj. nazwę, formę przedszkola (publiczne, niepubliczne), organ prowadzący lub podmiot prowadzący, adres, imię i nazwisko nauczyciela oraz numer telefonu kontaktowego, liczbę dzieci biorących udział w Programie, wiek (rocznik) uczniów.
Przed przystąpieniem do programu należy zapoznać się z regulaminem konkursu.