Inkubator pomysłów
Poszukiwanie pomysłów na nowatorskie usługi, produkty i sposoby działania dotyczące szeroko rozumianego włączenia społecznego. II nabór wstępnych pomysłów rozpocznie się 3 marca i potrwa do 14 kwietnia 2025 roku. Dodatkowo do końca września 2026 r. trwa nabór ciągły, w ramach którego są zbierane bardziej dojrzałe koncepcje pomysłów – wstępne specyfikacje innowacji.
Cel
Wsparcie w rozwoju nowatorskich w skali kraju, oddolnie wypracowywanych rozwiązań dotyczących włączenia społecznego. Zapewnienie im najlepszych warunków rozwoju oraz upowszechnienie tych z największym potencjałem do zmieniania rzeczywistości.
Dofinansowane projekty pozwolą osobom wykluczonym być częścią swoich społeczności, odnajdywać się w nich i je współtworzyć.
Kto może aplikować
Wszyscy zainteresowani. W naborze mogą brać udział m.in:
a. osoby fizyczne;
b. grupy osób indywidualnych, w tym m.in. grupy sąsiedzkie i grona znajomych;
c. różnego rodzaju instytucje, w tym m.in. organizacje społeczne, instytucje publiczne (np. jednostki samorządu terytorialnego, ale także ich jednostki budżetowe takie jak biblioteki, domy kultury czy szkoły), spółdzielnie, koła gospodyń wiejskich, uczelnie wyższe, firmy, kościelne instytucje prawne.
Zasady
Proponowane przedsięwzięcia na początku powinny być planowane jako rozwiązania punktowe, wdrażane w jednym lub kilku miejscach, ale powinny mieć potencjał do tego, by z czasem możliwe było zwiększenie tej skali. Muszą być nowatorskie, czy też innowacyjne oraz muszą dotyczyć autentycznych potrzeb, mieć szanse na przetrwanie także poza okresem inkubacji i potencjał
skalowalności oraz skuteczności.
Wspierane będą pomysły, które mają na celu włączenie społeczne m.in. poprzez:
- aktywizację społeczną i obywatelską,
- lepszej jakości usługi społeczne, polegające także na ich usprawnieniu,
- kulturę,
- edukację,
- sport, ruch,
- kontakt z naturą.
Szczegółowe informacje o obszarze tematycznym Inkubatora pojawią się w ogłoszeniach o naborze w ramach każdego z cykli inkubacyjnych.
Formalności aplikacyjne
W naborze otwartym wszystkie wstępne pomysły na innowacje zgłoszone za pomocą formularza zgłoszeniowego on-line
Pomysły na innowacje społeczne w ramach naboru ciągłego są przyjmowane on-line (mailem na adres: inkubator@stocznia.org.pl). W ramach naboru ciągłego do Inkubatora są przyjmowane bardziej dojrzałe koncepcje – wstępnie wypełnione specyfikacje innowacji (załącznik nr 5 do Procedur).
Dofinansowanie
Wysokość grantu przyznawanego na testowanie innowacji wynosi średnio około 70 tysięcy zł (maksymalnie 90 tys. zł). Dokładny koszt przetestowania innowacji społecznej jest planowany na etapie opracowania specyfikacji innowacji.
Na etapie naboru pomysłodawcy mogą wziąć udział w wydarzeniach: webinarach, warsztatach, a także konsultacjach indywidualnych z ekspertami.
Na etapie rozwijaniu pomysłu (preinkubacji) autorzy i autorki wybranych pomysłów otrzymują kompleksowe wsparcie ekspertów w dopracowaniu koncepcji i stworzeniu prototypu.
Inkubator prowadzony jest w ramach projektu „Inkubator pomysłów 3 - wsparcie w rozwoju innowacji społecznych dotyczących włączenia społecznego”, który jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego+.