Erasmus+ Karta Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego (ECHE)
Dokument uprawniający szkoły wyższe do udziału w programie Erasmus+, nadawany przez Komisję Europejską.
Erasmus+ wspiera międzynarodową współpracę szkół, uczelni, umożliwia wyjazdy studentów i absolwentów za granicę na część studiów i praktyki, finansuje mobilność pracowników uczelni, stwarza uczelniom liczne możliwości udziału w projektach realizowanych wspólnie z partnerami zagranicznymi.
Karta Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego (Erasmus Charter for Higher Education – ECHE) jest dokumentem, który uprawnia do ubiegania się o fundusze na działania, które uczelnia może realizować w programie Erasmus+, w ramach mobilności edukacyjnych, partnerstw dla współpracy– kluczowych akcji programu edukacyjnego Unii Europejskiej.
Akredytacja udzielana przez Komisję Europejską, umożliwia instytucjom szkolnictwa wyższego z krajów programu składanie wniosków oraz udział w działaniach z zakresu uczenia się i współpracy w ramach programu Erasmus+. Karta określa podstawowe zasady, jakie instytucja powinna spełniać przy organizowaniu i realizacji wysokiej jakości mobilności i współpracy.
Zobowiązania uczelni posiadających Kartę Erasmusa to m.in.:
- zagwarantowanie, że efekty uczenia się w okresie nauki za granicą będą automatycznie i w pełni uznawane na uczelni macierzystej studenta,
- wdrażanie cyfrowego zarządzania mobilnością zgodnie ze standardami inicjatywy dotyczącej europejskiej legitymacji studenckiej,
- wybór uczestników i przyznanie dofinansowania w sprawiedliwy, spójny i udokumentowany sposób, zgodnie z postanowieniami umowy o udzielenie dotacji z agencją narodową,
- sprawiedliwe i przejrzyste procedury na wszystkich etapach mobilności.
Kto może wnioskować o nadanie Karty
Wniosek do Komisji Europejskiej o nadanie Karty Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego (Erasmus Charter for Higher Education, ECHE) na lata 2021–2027 mogą składać szkoły wyższe i instytucje prowadzące studia I i/lub II i/lub szkoły doktorskie:
- uczelnie publiczne,
- uczelnie niepubliczne wpisane do rejestru prowadzonego przez MNiSW,
- instytuty PAN posiadające osobowość prawną oraz prowadzące studia doktoranckie.
Uczelnia powinna być przygotowana merytorycznie i organizacyjnie do udziału w programie Erasmus+. Więcej szczegółów związanych z wymogami, które muszą spełniać uczelnie chcące ubiegać się o Kartę ECHE dostępna jest w m.in. w Przewodniku po programie oraz dokumentach publikowanych na stronach KE.
Uczelnia zainteresowana udziałem w Erasmusie+ samodzielnie poszukuje partnerów do współpracy w ramach programu wśród europejskich uczelni, które posiadają Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego. W przypadku uczelni z krajów Programu współpraca jest możliwa tylko pomiędzy uczelniami posiadającymi Kartę ECHE. Przy organizacji praktyk dla studentów i wymiany pracowników – wyjazdów szkoleniowych, uczelnie mogą współpracować także z innymi instytucjami.
Jak złożyć wniosek o Kartę
Wniosek o Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego składa się do Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Szczegółowe informacje dotyczące sposobu procedury wnioskowania, formularze aplikacyjne oraz lista uczelni posiadających Kartę znajdują się na stronie Agencji Wykonawczej.
Wnioski składa się poprzez Funding & tender opportunities.
Więcej informacji na polskiej stronie programu: www.erasmusplus.org.pl.