Erasmus+ Młodzież, Akcja 1 - DiscoverEU, działanie na rzecz włączenia
(DiscoverEU inclusion action)
Granty na realizację projektów pozwalających młodym ludziom z mniejszymi szansami na uczestnictwo w DiscoverEU.
UWAGA: niniejszy wpis przedstawia terminy aplikowania dla organizacji.
DiscoverEU to konkurs w ramach programu Erasmus+, dzięki któremu 18-latkowie mogą udać się w podróż koleją po Europie. Podróż taka pozwala zdobyć nowe doświadczenia, poznać nowych ludzi oraz bogactwo kulturowe i historię Starego Kontynentu. Laureaci otrzymują bilety kolejowe oraz specjalną kartę zniżkową. Konkurs otwarty jest dwa razy w roku, kandydaci mogą przesyłać zgłoszenia indywidualne i grupowe.
Działanie na rzecz włączenia DiscoverEU ma na celu:
- dotarcie do młodych ludzi o mniejszych szansach, którzy nie zgłosiliby się z własnej inicjatywy;
- pokonanie przeszkód, które uniemożliwiają tym młodym ludziom udział w standardowej rundzie konkursowej DiscoverEU i zapewnienie im niezbędnego wsparcia, tak aby mogli podróżować;
- rozwój kompetencji i umiejętności młodych ludzi o mniejszych szansach.
Projekt jest realizowany przez organizację, która wysyła jedną lub więcej grup uczestników w podróż w ramach DiscoverEU.
Projekty muszą być realizowane przy spełnieniu standardów jakości Erasmus w dziedzinie młodzieży, w uwzględnieniem priorytetów Programu. Należy wspierać proces uczenia się, określanie i dokumentowanie efektów uczenia się uczestników. Organizacje i młode osoby zaangażowane w działania powinny odgrywać aktywną rolę na wszystkich etapach projektu.
Kto może złożyć wniosek:
O granty mogą się ubiegać: organizacje niekomercyjne non-profit, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe; europejskie młodzieżowe organizacje pozarządowe; organy publiczny na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym; przedsiębiorstwa społeczne; organizacje komercyjna działające w ramach społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, nieformalne grupy młodzieży (za pośrednictwem organizacji, która użyczy im osobowości prawnej i wesprze organizacyjnie).
Osoby indywidualne nie mogą się ubiegać o dofinansowanie z programu Erasmus+.
Uczestnicy:
Osoby młode o mniejszych szansach w wieku 18 lat, mieszkające legalnie i na stałe w kraju będącym siedzibą organizacji wysyłającej. W jednej podróży może uczestniczyć co najmniej 1 i maksymalnie 5 osób (nie licząc liderów grup).
Liderzy grup muszą mieć co najmniej 18 lat. Liderzy mają za zadanie zapewnić osobom z mniejszymi szansami bezpieczeństwo, ochronę i skuteczne uczenia się.
Długość wymiany i projektu:
Długość wymiany: od 5 do 21 dni, nie licząc czasu podróży.
Czas trwania podróży: od 1 do 30 dni. Można zorganizować kilka podróży w ramach DiscoverEU.
Dofinansowanie:
- wsparcie organizacyjne (koszty bezpośrednio związane z realizacją działań)- 125 EUR/osobę,
- koszty podróży (kwota dofinansowania zależy od dystansu). Zasadniczo uczestnicy będą podróżować środkiem transportu o ogólnej najniższej emisji gazów cieplarnianych,
- wsparcie indywidualne – 78 EUR/osobę za dzień, maksymalnie 21 dni na uczestnika,
- wsparcie włączania społecznego – 100% kosztów kwalifikowalnych (wsparcie uczestników), 125 EUR/osobę (wsparcie organizacji),
- koszty nadzwyczajne- 80% kosztów kwalifikowalnych (100% w przypadku kosztów wizy, zezwolenia na pobyt, szczepienia, zaświadczenia lekarskiego).
Państwa uczestniczące w programie:
- 27 krajów członkowskich UE,
- Kraje kandydujące do UE: Turcja, Serbia, Republika Macedonii Północnej,
- Kraje EOG: Norwegia, Lichtenstein, Islandia,
- Kraje partnerskie (tzw. państwa trzecie niestowarzyszone z Programem).
Przed złożeniem wniosku
Pierwszym krokiem w procesie składania wniosku jest rejestracja w systemie EU_LOGIN.
Drugim krokiem jest rejestracja w systemie rejestru organizacji ORS – Organisation Registration System (następca systemu URF). Rejestr w tym systemie kończy się przyznaniem numeru ID organizacji, czyli OID – Organisation ID. Organizacje posiadające już numer PIC, czyli poprzednika numeru OID, nie muszą się ponownie rejestrować.
Więcej informacji znajduje się w przewodniku po programie Erasmus+ oraz na polskiej stronie programu.