EUronavigator -

World Wide Opportunities on Organic Farms (WWOOF)


Wolontariat na farmach organicznych i gospodarstwach na całym świecie, dla osób w każdym wieku.

Sieć WWOOF powstała w 1971 r. w Wielkiej Brytanii. Obecnie obejmuje swoim zasięgiem blisko 130 krajów, 100 000 wolontariuszy (WWOOFers) i 12 000 gospodarzy (hosts).

Zasady działania sieci
Po uzyskaniu dostępu do serwisu w danym kraju (co oznacza dostęp do ofert wolontariatów) wolontariusze samodzielnie aplikują w wybrane miejsce. Farmy i gospodarstwa chcące przystąpić do programu deklarują, że sposób ich funkcjonowania wpisuje się w definicję farmy organicznej (nie jest jednak wymagany certyfikat). Przykładowe prace to: opieka nad zwierzętami (karmienie, czyszczenie), pielenie, sadzenie roślin i zbieranie plonów, nawożenie, malowanie domów, reperacje itp. Pracuje się zazwyczaj 6 dni w tygodniu, 4-6 godzin dziennie.
 

Kto może aplikować
Wolontariusz/ka musi być pełnoletni/a, nie ma jednak górnej granicy wieku. Trzeba być jednak przygotowanym na niekiedy niełatwą pracę fizyczną. O szczegóły dobrze zapytać gospodarza przed wyborem oferty.
 

Koszty
Osoby zainteresowane udziałem w więcej niż jednym kraju muszą skontaktować się i zapisać do organizacji WWOOF w każdym kraju, w którym chcą realizować wolontariat. Koszt dostępu do platformy i ofert wolontariatu zależy od kraju i waha się pomiędzy 0 – 72 USD / 0 – 56 Euro. I tak np. w Kanadzie jest to 55 dolarów kanadyjskich. W niektórych państwach nie ma krajowych organizacji WWOOF, ale nadal istnieją gospodarstwa zainteresowane goszczeniem wolontariuszy. Ich pełna lista znajduje się w sekcji  WWOOF Independents

Gospodarze zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie. Pozostałe koszty, tj. koszty transportu, ubezpieczenia, etc. są po stronie wolontariuszy.

WWOOF posiada swoją platformę e-learningową.


 

stopka strony