The Missing Entrepreneurs 2015
Odsetek młodych Polaków pracujących na zasadzie samozatrudnienia należy do najwyższych w krajach OECD. Tak wynika z nowego raportu tej organizacji.
Opracowanie zatytułowane „The Missing Entrepreneurs 2015” zawiera dane statystyczne i analizy strategii politycznych dotyczących przedsiębiorczości sprzyjającej integracji społecznej (inclusive entrepreneurship).
To sfera biznesu (obejmująca firmy we wczesnym stadium rozwoju oraz osoby pracujące na własny rachunek), która przyczynia się do włączenia społecznego i wzrostu gospodarczego, bowiem daje szansę na zaangażowanie się w działalność gospodarczą takim grupom społecznym, jak: młodzież, kobiety, seniorzy, imigranci czy bezrobotni.
Z raportu wynika, że w Polsce odsetek samozatrudnionych w całej populacji (18-64 lata) wynosi 4 proc., tymczasem wśród osób do 30. roku życia sięga prawie 6 proc. Wyższy wskaźnik notowany jest tylko na Litwie, Łotwie i w Estonii. Przyzwoicie wygląda też sytuacja kobiet (3 proc. pracuje na własny rachunek), nieco gorzej seniorów (ok. 1,7 proc.).
Autorzy opracowania opisali bariery utrudniające niektórym grupom społecznym angażowanie się w działalność gospodarczą, przeanalizowali też metody wspierania przedsiębiorców z grup defaworyzowanych i słabo reprezentowanych. W publikacji opisano również przykłady skutecznego coachingu i mentoringu oraz podkreślono rolę zamówień publicznych we wspieraniu przedsiębiorczości służącej integracji społecznej.
Raportu dostępny jest na stronie OECD.