Szukasz studiów? Sprawdź w ETERze
Działa już nowy rejestr europejskiego szkolnictwa wyższego (ETER). Zapewnia on łatwy dostęp do informacji o ponad dwóch tysiącach instytucji z 36 krajów Europy, kształcących ponad 16 mln studentów.
Na stronie ETER internauci mogą sprawdzić wielkość uczelni, liczbę studentów i wykładowców, wybór przedmiotów czy informacje o działalności badawczej oraz międzynarodowej. Przygotowanie bazy kosztowało 500 tys. euro, pieniądze – w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” - wyłożyła Komisja Europejska.
– Lepszy dostęp do informacji jest niezbędny, jeśli mamy poprawić jakość naszych systemów edukacyjnych. Rejestr europejskiego szkolnictwa wyższego będzie stanowił dla twórców polityki i uczelni wyższych nieocenione źródło wiedzy. Zwiększy on przejrzystość w szkolnictwie wyższym i pomoże rozszerzyć zakres analiz i informacji, poprawi relacje między światem edukacji i światem badań oraz będzie wspierać różnorodność szkolnictwa wyższego w Europie – komentuje europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Androulla Vassiliou.
Regularnie aktualizowana baza danych o europejskich uniwersytetach ma pomóc twórcom polityki lepiej zarządzać europejskim systemem szkolnictwa wyższego jako całością oraz umożliwi uniwersytetom porównywanie się z innymi placówkami i wyszukiwanie okazji do współpracy lub specjalizacji naukowej.
ETER zawiera informacje o uniwersytetach w 28 państwach członkowskich UE oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, byłej jugosłowiańskiej republice Macedonii, Czarnogórze, Serbii i Turcji. Rejestr zawiera dane statystyczne na temat placówek, w których uczy się co najmniej 200 studentów. W instytucjach tych kształci się 85 proc. wszystkich studentów szkół wyższych w wymienionych państwach.
Strona działa pod adresem:
http://eter.joanneum.at/imdas-eter