News -

Niesprawny, ale pełnoprawny

Niepełnosprawni, którzy chcą wziąć udział w majowych eurowyborach, mogą jeszcze starać się o prawo do głosowania przez pełnomocnika. Termin składania wniosków o głosowanie korespondencyjne, niestety, już minął.




Głosowanie korespondencyjne i przez pełnomocnika to alternatywne procedury wprowadzone do polskiego kodeksu wyborczego w 2011 r. Celem zmian było umożliwienie udziału w wyborach osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku. Według badań CBOS, co piąty niepełnosprawny deklaruje, że w przeszłości rezygnował z głosowania ze względu na stan zdrowia.

By głosować korespondencyjnie, należy złożyć wniosek na 20 dni przed wyborami. Niepełnosprawnym i seniorom, którzy nie są w stanie dotrzeć do lokali wyborczych, pozostała więc już tylko druga możliwość – oddanie głosu przez pełnomocnika. Wniosek w tej sprawie należy dostarczyć do wójta (burmistrza, prezydenta) najpóźniej 10 dni przed wyborami. Wzory odpowiednich dokumentów można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Sam akt pełnomocnictwa podpisuje się zwykle w miejscu zamieszkania wyborcy.

Więcej informacji na stronie PKW oraz na Europejskim Portalu Młodzieżowym.
stopka strony