Legitymacja uprości życie
Komisja Europejska znowelizowała Dyrektywę o Kwalifikacjach Zawodowych. Podejmowanie pracy za granicą będzie łatwiejsze.
Zmiany ułatwić mają podejmowanie pracy za granicą poprzez wprowadzenie Europejskiej Legitymacji Zawodowej. Dzięki niej uznawanie kwalifikacji będzie szybsze i prostsze. Nowa dyrektywa zachęca również Państwa Członkowskie, by przejrzały swoje listy zawodów regulowanych, zadbały o umiejętności językowe absolwentów, a także skuteczniej ostrzegały się o naruszeniach zasad etycznych w niektórych zawodach, głównie w służbie zdrowia.
Wśród kluczowych zapisów dyrektywy znalazły się następujące kwestie:
1. Wprowadzenie Europejskiej Legitymacji Zawodowej umożliwi zainteresowanym osobom korzystanie z łatwiejszej i szybszej procedury uznawania kwalifikacji. Powinno również ułatwić sezonową pracę za granicą. Karta przystosowana będzie do potrzeb pracowników z poszczególnych branż (duże zainteresowanie takim dokumentem wyrażały np. pielęgniarki i przewodnicy górscy). Karta powiązana będzie z uproszczoną procedurą uznawania kwalifikacji, funkcjonującą w ramach Systemu Informatycznego Rynku Wewnętrznego (IMI). Dokument - w formie elektronicznego certyfikatu – umożliwiać będzie świadczenie usług lub zarejestrowanie firmy w innym Państwie Członkowskim.
2. Lepszy dostęp do informacji dotyczących uznawania kwalifikacji zawodowych: wszyscy obywatele starający się o potwierdzenie kwalifikacji będą mogli załatwić swoją sprawę w jednym miejscu, a nie być zmuszeni do krążenia pomiędzy różnymi urzędami w państwie goszczącym. Tym „jednym miejscem” będzie Punkty Jednego Kontaktu (Point of Single Contact, PSC), stworzony na mocy omawianej dyrektywy. To w nim obywatele uzyskają niezbędne informacje na temat dokumentów wymaganych do potwierdzenia kwalifikacji oraz będą mogli online przejść wszystkie niezbędne procedury związane z uznaniem.
3. Minimalne wymagania dotyczące szkoleń lekarzy, dentystów, farmaceutów, pielęgniarek, położnych, chirurgów weterynaryjnych i architektów zostaną uaktualnione. Ostatni raz robiono to 20 lub 30 lat temu. Zmiany mają odzwierciedlać ewolucję, jaką przeszły wymienione zawody oraz sposób ich nauczania. Dla przykładu, pielęgniarką będzie można zostać po 12, a nie – jak dotychczas – po 10 latach ogólnej edukacji.
4. Wprowadzenie mechanizmu ostrzegania w przypadku pracowników opieki zdrowotnej, korzystających z automatycznego uznawania kwalifikacji. Kompetentne władze Państwa Członkowskiego będą musiały ostrzec odpowiednie organy innych krajów przed osobą, której administracyjnie lub w wyniku wyroku sądu zabroniono wykonywania zawodu. To kwestia szczególnie istotna, zdarzały się bowiem przypadki że lekarze wyrzuceni z zawodu w swoim rodzinnym kraju wyjeżdżali do pracy za granicą, a kraj goszczący nie wiedział o kłopotach swego gościa.
5. Wprowadzenie wspólnych ram dotyczących szkoleń i testów szkoleniowych – które zastąpić mają wspólne platformy – powinno umożliwić rozszerzenie mechanizmu automatycznego uznawania nowych zawodów. Zainteresowani przedstawiciele różnych profesji mogliby również korzystać z automatycznego uznawania na bazie ujednoliconego zestawu wiedzy, umiejętności i kompetencji lub na podstawie ujednoliconego testu oceniającego zdolność do wykonywania zawodu.
6. Wzajemna ocena stosowania przepisów o zawodach regulowanych - to nowy mechanizm wprowadzony przez dyrektywę, który ma zagwarantować większą przejrzystość przepisów dotyczących zawodów, w przypadku których istnieją szczególne wymogi w zakresie kwalifikacji. Państwa Członkowskie będą musiały opracować listę swoich zawodów regulowanych i uzasadnić, z jakiego powodu muszą być regulowane. Po tym nastąpić powinna wzajemna ocena stosowania przepisów, we współpracy z Komisją Europejską.
Więcej szczegółów na stronie http://ec.europa.eu/internal_market/qualifications/policy_developments/index_en.htm