Edukacja pod lupą
Komisja Europejska zaprezentował najnowszy raport z cyklu „Education at a glance”, zawierający dane z 34 krajów Europy – w tym 21 państw UE – na temat systemów szkolnictwa.
Komisja Europejska zaprezentowała najnowszy raport z cyklu „Education at a glance”, zawierający dane z 34 krajów Europy – w tym 21 państw UE – na temat systemów szkolnictwa.
W publikacji, przygotowanej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, wskazano dziedziny europejskiej edukacji, których Europę czekają w najbliższej przyszłości największe wyzwania.
Jednym z nich jest starzenie się kadry pedagogicznej. Ponad 40 proc. nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych w pięciu krajach UE (Austrii, Czechach, Estonii, Holandii i Szwecji) ma 50 lub więcej lat, w Niemczech i Włoszech odsetek ten jest jeszcze wyższy – przekracza 50 proc. Innym problemem jest nierównowaga płci – na studia wyższe przyjmowanych jest o prawie 1/3 więcej kobiet niż mężczyzn.
W raporcie czytamy również, że:
- w 21 państwach UE wydatki na edukację w przeliczeniu na ucznia wynoszą średnio 9122 dolary rocznie. To nieco mniej niż wynosi średnia w krajach OECE (9252 dolary);
- odsetek młodych ludzi, którzy kończą szkoły średnie wynosi w krajach OECD 84 proc., w krajach UE – 86 proc. W latach 1995-2010 największy wzrost liczby absolwentów szkół średnich zanotowano w Portugalii (rocznie o 4,7 proc.);
- korzyści płynące z ukończenia studiów wyższych są coraz bardziej ewidentne. Absolwent w UE może liczyć na to, że w trakcie swojej kariery zarobi 176 tysięcy dolarów (w OECD – 162 tys. dol.). Rosną również społeczne zyski – większy odsetek magistrów oznacza m.in. wyższe wpływy z podatków. W sumie korzyści dla społeczeństwa są trzykrotnie wyższe niż szacowane wydatki na szkolnictwo wyższe;
- Europa wciąż jest atrakcyjnym miejscem do studiowania dla młodych ludzi. W państwach UE uczy się aż 41 proc. wszystkich zagranicznych studentów – pochodzących zarówno z UE, jak i poza niej. W Austrii, Luksemburgu i Wielkiej Brytanii odsetek przyjezdnych sięga 10 proc., z kolei na specjalistycznych kierunkach w Austrii, Danii, Irlandii, Luksemburgu, Szwecji i Wielkiej Brytanii stanowią oni aż 20 proc. 76 proc. wszystkich zagranicznych studentów pochodzi z innych krajów UE.
Więcej informacji na stronie:
www.oecd.org/edu/eag2012.htm