News -

Czas zwiększyć wsparcie

Prawie 90 proc. Europejczyków uważa za istotne pomaganie mieszkańcom krajów rozwijających się.


Z najnowszej ankiety Eurobarometru wynika, że od 2014 r. akceptacja dla pomocy rozwojowej UE wzrosła o 4 punkty procentowe. Ponad połowa ankietowanych uważa, że Unia powinna dostarczyć zadeklarowaną pomoc, a 16 proc. - że powinna ją zwiększyć.

Jak pokazują badania, rośnie odsetek osób przekonanych, że walka z ubóstwem w krajach rozwijających się powinna być jednym z głównych priorytetów UE (o 5 p.p. - do 69 proc.) i rządów krajowych (również o 5 p.p. - do 50 proc.).

Za najważniejsze wyzwanie w krajach rozwijających się obywatele UE uważają zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa. Wynik ten może mieć związek z faktem, iż niepokoje w niektórych państwach uznawane są za przyczynę masowych i niekontrolowanych migracji.

W Polsce wyniki badań były w większości zbliżone do średnich uzyskanych w całej UE. Respondenci z mniejszym entuzjazmem podchodzą jednak do pomysłu zwiększania pomocy rozwojowej.

Rok 2015 był w UE Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju. Informacja ta dotarła jednak zaledwie do 18 proc. mieszkańców UE.
    
Więcej danych na stronie Komisji Europejskiej.

stopka strony