Bezrobocie przestało straszyć
Czy bezrobocie w Unii może być jeszcze niższe? Ekonomiści twierdzą, że tak, ale z danych Eurostatu wynika, że stopa bezrobocia przestała spadać.
Według europejskiego biura statystycznego, w lipcu w strefie euro bez pracy było 10,1 proc. Europejczyków – to tyle samo, co w czerwcu i o 7 dziesiątych punktu procentowego mniej niż w lipcu 2015 r.
Podobnie wygląda sytuacja w całej UE – tu bezrobocie w lipcu wynosiło 8,6 proc. W czerwcu było identyczne, natomiast w lipcu 2015 r. sięgało 9,4 proc.
W przypadku strefy euro obecny odsetek osób bez pracy jest najniższy od lipca 2011 r., a w całej UE – od marca 2009 r.
Z szacunków Eurostatu wynika, że w UE zatrudnienia szuka 21 mln osób, z czego ponad 16 mln mieszka w krajach strefy euro. Rok temu bezrobotnych było więcej o prawie 1,7 mln.
Poprawia się też sytuacja młodzieży – wśród osób do 25. roku życia odsetek bezrobotnych sięgał w lipcu 18,8 proc. (dla porównania w lipcu przed rokiem – 20,2 proc.). Najlepsza sytuacja panuje na Malcie i w Niemczech (7,1-7,2 proc. bezrobotnych), najgorsza w Grecji (50,3 proc.) i Hiszpanii (43,9 proc. bez pracy).
Specjaliści zwracają uwagę, że stopa bezrobocia wśród młodzieży jest wyliczana inaczej niż stopa bezrobocia ogółem – danych tych nie można ze sobą bezpośrednio porównywać.
Więcej informacji na stronie Eurostatu.