Inspiracje -

Zmieńmy ich życie na lepsze!


Bo to możliwe. A oni mogą zmienić na lepsze nasze dni – i nasze życie. O kim mowa? O niepełnosprawnych i pełnosprawnych, i o tym, jak wspaniale mogą się uzupełniać.

Mogli się o tym przekonać młodzi wolontariusze z Armenii, Niemiec, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy i Turcji, którzy przyjechali do Polski na zaproszenie Fundacji Sprawni Inaczej. A konkretnie – przyjechali do Gdańska, kolebki Solidarności. Także tej między sprawnymi a niepełnosprawnymi, jak się okazało…

Ale zacznijmy od początku. Projekt Wolontariatu Europejskiego „Zmieniajmy razem naszą codzienność!” adresowany był zarówno do osób niepełnosprawnych, jak i wszystkich lokalnych środowisk w Gdańsku, wszystkich otwartych, chcących się włączyć w działania ludzi. Trwał 11 miesięcy. Działania projektowe zaczęły się w październiku 2014 roku. Zaraz na początku projektu wszyscy jego uczestnicy mogli wziąć udział w trzytygodniowym szkoleniu praktycznym z terapii zajęciowej i konkretnych technik wykorzystywanych na warsztatach (takich jak praca z gliną, tworzenie papieru czerpanego, szkliwienie ceramiki). Wolontariusze mieli też zagwarantowany profesjonalny kurs pracy z osobą niepełnosprawną, poprowadzony przez doświadczonego psychologa. Specjaliści służyli też wsparciem indywidualnym przez cały okres trwania projektu, gdyby ktokolwiek potrzebował pomocy, porady, czy zwyczajnie – rozmowy. Koordynatorka z ramienia EVS, Joanna Kania – Kużajczyk wprowadziła wolontariuszy w realia pracy w organizacji goszczącej (czyli Fundacji Sprawni Inaczej), była też na każde zawołanie, 24 godziny na dobę, jeśli zaszła taka potrzeba. Młodzi uczestnicy projektu dostali więc wszelką możliwą pomoc i wsparcie. Była moc. A jak ją wykorzystali?

Głównymi tematami były niepełnosprawność, kultura i sztuka. Zgodnie z tym mottem wolontariusze mieli okazję uczestniczyć w bardzo różnorodnych i oryginalnych zajęciach – takich jak warsztaty kulinarne, zajęcia sportowe, malarskie, muzyczne, lekcje ceramiki. Realizowali też autorskie projekty na rzecz podopiecznych fundacji i mieszkańców Gdańska. Przykłady? Hanna Azarenko z Ukrainy wymyśliła cykl zajęć dla niepełnosprawnych, bazujących na technikach rysunkowych i collage. Stworzyła też niezwykle poruszający cykl portretów podopiecznych Domu Samopomocy na Morenie. A Hanna Mueller królowała w pracowni ceramicznej! Spod jej palców – i palców jej uczniów – wychodziły prawdziwe szkliwione cudeńka. Działo się! Na pewno nie było nudno. I to był jeden z celów – dopływ świeżej krwi z całego świata, czyli młodych wolontariuszy, skutecznie wybijał z codziennej rutyny zarówno kadrę i terapeutów, jak i samych niepełnosprawnych.

To była kolejna edycja projektu EVS realizowanego przez Fundację Sprawni Inaczej z powodzeniem od wielu już lat. Za każdym razem młodzi przybysze przywożą ze sobą nowe pomysły, entuzjazm, zapał, zupełnie inne spojrzenie na niepełnosprawnych i pracę z nimi. Wolontariusze się uczą. Ale wszyscy, z którymi stykają się w Polsce, mają też szansę nauczyć się czegoś niezmiernie ważnego od nich. Efektem każdego projektu jest zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, rozwój. Ludzi – i samej organizacji.

stopka strony