Młodzi naukowcy - jeszcze o nich usłyszymy!
Silny polski akcent
Polacy od lat zadziwiają świat nauki. Robią to nie tylko poprzez skalę i ilość nowych wynalazków, ale także wiek kadry naukowej. Jedną z trzech pierwszych nagród zdobył projekt zaledwie 17-letnich Michała Bączyka i Pawła Czyża. Zbadali oni zachowania pojedynczych i sprzężonych oscylatorów typu on-off na przykładzie oscylatora butelkowego (zbudowanego z połączonych rurkami butelek). Jury konkursu bardzo wysoko oceniło pracę oraz osiągnięte wyniki i przyznało jedną z pierwszych nagród (7 tys. euro) oraz nagrodę honorową - uczestnictwo w International Youth Science Forum 2016 w Londynie
Wśród światowej czołówki
Jednak Michał i Paweł to nie jedyni naukowcy z Polski, którzy osiągnęli tak wysokie wyniki w tym, organizowanym przez Komisję Europejską, konkursie. Pomimo tego, że pozostałe dwie pierwsze nagrody trafiły do reprezentantów Stanów Zjednoczonych i Niemiec, jedna z trzech drugich nagród (5 tys. euro) trafiła do 18-letniej Dominiki Bakalarz z Opola i 19-letniej Joanny Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego. Dziewczęta postawiły na nieco inny obszar nauki i w swojej działalności skupiły się na zaprojektowaniu i opracowaniu Origami BioBandage. Powstały wynalazek, czyli bioimplant oparty na nanowłókninie o powierzchni zmodyfikowanej przez komórki macierzyste z pewnością znajdzie wiele potencjalnych zastosowań w medycynie. Oprócz nagrody finansowej, dziewczyny zostały także nagrodzone miesięcznym pobytem na Uniwersytecie w Mediolanie.
Przed Joanną wielka kariera
Warto zauważyć, że nie jest to pierwsze tak duże osiągnięcie Joanny Jurek. W zeszłym roku Gazeta Wyborcza umieściła Joannę Jurek na liście "najbardziej wpływowych nastolatków" Joanna w maju tego roku zdawała maturę, co po praz kolejny pokazuje, że talent polskiej, młodej kadry naukowej.
EXPO
Drugim równie prestiżowym konkursem promującym młode, europejskie talenty jest EXPO. W tegorocznej edycji konkursu swoje pięć minut mieli także polscy reprezentanci. Sara Berent z Gdyni znalazła się w gronie zdobywców głównej nagrody - Expo 2015. Badaczka wykazała, że olejki eteryczne mogą chronić plony przed bakteriami i grzybami. Szczególnie skuteczne okazały się olejki tymiankowy i cynamonowy.
Z kolei Paulina Drożak z Lublina, odkryła nieznane dotychczas zależności pomiędzy anomaliami temperatury na Ziemi i aktywnością słoneczną. Co ciekawe w swoich badaniach kierowała się przede wszystkim powszechnie dostępnymi danymi. Sara w ramach nagrody odwiedzi także Europejskie Obserwatorium Południowe w Chile.
Z politycznym wsparciem
Podczas oficjalnej ceremonii rozdania nagród konkursowych, głos zabrał także unijny komisarz odpowiedzialny za badania i rozwój - Carlos Moedas, który podkreślił znaczenie młodych ludzi dla rozwoju nauki.
- „Dobrze zobaczyć tak wielu utalentowanych ludzi, którzy wzbogacają naukę” - powiedział komisarz.
Wiele możliwości
W tego rodzaju konkursach można zdobyć wiele nagród honorowych w postaci: udziału w czołowych europejskich projektach badawczych, międzynarodowych konferencjach naukowych, a także wstępu na uroczystość wręczenia Nagród Nobla w Sztokholmie. Pieniądze oczywiście dają ogromną szansę na przeprowadzenie nowych badań i eksperymentów, ale to właśnie ten drugi typ nagród jest w świecie nauki bardziej pożądany.
Tymczasem w Polsce
Polska edycja konkursu EUCYS jest organizowana od 21 lat przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Rok temu Polska była gospodarzem finału tych rozgrywek. Przez 20 lat Polakom udało się zdobyć w EUCYS ponad 20 nagród głównych. Za rok finały EUCYS odbędą się w Brukseli.
Radosław Chudy