Książki. Lubię to!
Codziennie czytamy wiele krótkich informacji: opisy w mediach społecznościowych, hasztagi, sms-y, maile. Zazwyczaj są to krótkie komunikaty, w których trudno szukać pięknych konstrukcji językowych czy porywających i dających do myślenia opowieści. Tęsknimy za fabułą, wątkiem, złotą myślą. Tej tęsknocie postanowili wyjść naprzeciw uczniowie i nauczyciele z Zespołu nr 1 w Bartoszycach oraz szkoły z Matuizos na Litwie.
Za cel postawili sobie upowszechnienie czytelnictwa wśród młodych. Osiągnęli go za sprawą dobrze znanej baśni poetyckiej – „Małego Księcia”. Przygotowali i odegrali scenki rodzajowe z tej opowieści w trzech językach: polskim, litewskim i angielskim. Dzięki temu przypomnieli sobie treść najbardziej znanej powiastki filozoficznej, ale przede wszystkim zintegrowali się w międzynarodowym zespole. I doświadczyli, że literatura, niezależnie od narodowego języka, trafia „w punkt” .
Uczniowie wzięli też udział w dwóch konkursach: fotograficznym „Przyłapani na czytaniu” oraz multimedialnym – na najlepszą reklamę wybranej lektury. Czytelniczy projekt nie zakończył się wraz z wyjazdem Litwinów z Polski. Uczniowie z obydwu krajów nadal chcą promować czytanie i wolontariat, dlatego założyli klub „Planeta bezinteresownej przyjaźni”. Później pojechali do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bartoszycach, gdzie czytali wychowankom fragmenty „Małego Księcia”.
Teraz chcą założyć Punkty Czytania w Polsce i na Litwie. Bo przecież „stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”.