SEEDS - wolontariat na Islandii


SEEDS oferuje możliwość udziału w projektach wolontariackich na Islandii na rzecz środowiska, kultury i społeczności lokalnych. Wolontariat odbywa się w ramach wyjazdów krótkoterminowych (workcampy) lub długoterminowych (np. przy wsparciu Europejskiego Korpusu Solidarności).

Cel

Głównymi celami realizowanych projektów jest promocja wolontariatu, ochrony przyrody, współpracy międzynarodowej, pokoju na świecie oraz poszerzanie świadomości osób z różnych środowisk i kultur odnośnie roli, jaką wszyscy możemy odegrać na rzecz lepszej przyszłości.  

Kto może aplikować

Większość projektów skierowana jest do osób pełnoletnich. Oferowane są również wyjazdy dla osób, które ukończyły 16 lat (za zgodą rodziców) lub dla osób w konkretnym przedziale wiekowym, np. 16-20, 18-30, 25-35.

Na etapie aplikowania oceniania jest przede wszystkim motywacja kandydatów. Przyda się też podstawowa znajomość języka angielskiego (oficjalny język SEEDS). Większość Islandczyków komunikuje się również w języku angielskim.

Zasady

SEEDS oferuje dwa typy projektów:
 

  1. Projekty krótkoterminowe (tzw. workcampy), trwają zwykle od 2 do 3 tygodni i realizowane są w grupie 5-30 osób. Wolontariusze mają zapewniony nocleg i wyżywienie.  Za udział w projekcie trzeba zapłacić. Przykładowe projekty to budowanie ścieżek spacerowych, szlaków turystycznych, czyszczeniem linii brzegowych, remontowaniem budynków komunalnych, prowadzeniem badań ekologicznych, itp.
     
  2. Projekty  długoterminowe, trwają zwykle od 3 do 12 miesięcy. Mogą być realizowane indywidualnie lub grupowo. Podobnie jak w przypadku workcampów za udział w projekcie trzeba zapłacić a wolontariusze mają zapewniony nocleg i wyżywienie. Jeśli projekt realizowany jest jednak przy wsparciu finansowym innych programów to wolontariusze nie ponoszą części lub wszystkich kosztów. I tak na przykład wsparcie Europejskiego Korpusu Solidarności gwarantuje brak opłat wpisowych i dodatkowo zapewnia zwrot kosztów podróży oraz kieszonkowe. Możliwe jest także wsparcie finansowe uzyskane z innych programów. Przykładowe stanowiska w ramach wolontariatu długoterminowego to: asystent biura (PR i komunikacja), asystent biura (IT), koordynator ds. logistyki, kierownik ds. zakwaterowania, lider obozy, etc.

Żeby się zgłosić lub uzyskać więcej informacji o zasadach uczestnictwa należy skontaktować się z jedną z organizacji partnerskich SEEDS w Polsce - Stowarzyszeniem Promocji Wolontariatu lub Stowarzyszeniem "Jeden Świat".

 

 

#seeds #workcamp #projekty #wolontariat #długoterminowe #eks #środowisko #ekologia #natura #islandia #kultura

stopka strony