Szkoły Zjednoczonego Świata - nauka w szkołach UWC
Program stypendialny Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego, umożliwiający dwuletnią naukę w szkołach UWC zakończoną maturą brytyjską lub międzynarodową.
Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego oferuje dwa osobne konkursy o miejsca w szkołach UWC oraz w szkołach prywatnych w Wielkiej Brytanii i Austrii.
Stypendia przyznawane są na dwa ostatnie lata nauki w szkole średniej. Decyzje o ostatecznym przyjęciu nominacji podejmowane są indywidualnie przez każdą ze szkół. Od kandydatek i kandydatów wymaga się otwartości, chęci samorozwoju i pracy na rzecz innych, dojrzałości i odporności na wyzwania związane z pobytem w szkole z internatem w innym kraju. Zgłaszać się mogą uczniowie bez względu na sytuację materialną, orientację, wyznanie, narodowość lub przynależność kulturową.
Lista 18 szkół UWC, w których oferowane są miejsca dla uczniów znajduje się na stronie pl.uwc.org. W bieżącej edycji konkursu planowane jest przyznanie miejsc w ok. 10 z 18 szkół UWC. Lista, w których oferowane są miejsca dla uczniów, może się zmienić w trakcie trwania Konkursu. Nie wszystkie miejsca muszą zostać przyznane startującym w Konkursie kandydatom.
Kandydaci muszą spełniać następujące warunki:
- być urodzonym/ą pomiędzy 1 sierpnia 2007 r. a 31 lipca 2009 r.;
- mieć co najmniej następujący wynik egzaminu ósmoklasisty: dla części z języka polskiego - minimum 75%, dla matematyki - minimum 80%, dla języka obcego - minimum 90%
- wypełnić i przesłać zgłoszenie za pośrednictwem formularza aplikacyjnego.
Komisja każdego etapu Konkursu dokonuje oceny uczestników danego etapu na podstawie przyjętej punktacji.
Punktacja obejmuje ocenę:
- osiągnięć akademickich;
- zaangażowania w zajęcia dodatkowe w szkole;
- zaangażowania w zajęcia pozaszkolne (koła naukowe, działalność społeczną, artystyczną, sportową);
- odpowiedzi na krótkie pytania zawarte w Formularzu;
- listu motywacyjnego;
- predyspozycji do wyjazdu na naukę w jednej ze szkół UWC współpracujących z Towarzystwem.
Stypendystami zostaną osoby, które wypadną najlepiej we wszystkich etapach rekrutacji opisanych w Regulaminie (formularz rekrutacyjny, zadanie do wykonania, rozmowa kwalifikacyjna).
Wysokość stypendium:
Wysokość stypendiów uzależniona jest od indywidualnych potrzeb finansowych kandydata. Większość uczniów może liczyć na 100% stypendium obejmującego koszty nauki, zakwaterowania oraz wyżywienia. W zależności od wysokości łącznego dochodu rodziny, może ona zostać poproszona o współfinansowanie nauki kandydata, proporcjonalnie do wysokości tego dochodu.