Szkoły Zjednoczonego Świata - nauka w szkołach prywatnych
Program stypendialny Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego, umożliwiający dwuletnią naukę w prywatnych szkołach zakończoną maturą brytyjską lub międzynarodową.
Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego oferuje dwa osobne konkursy o miejsca w szkołach UWC oraz w szkołach prywatnych w Wielkiej Brytanii i Austrii.
Stypendia przyznawane są na dwa ostatnie lata nauki w szkole średniej. Decyzje o ostatecznym przyjęciu nominacji podejmowane są indywidualnie przez każdą ze szkół. Od kandydatek i kandydatów wymaga się otwartości, chęci samorozwoju i pracy na rzecz innych, dojrzałości i odporności na wyzwania związane z pobytem w szkole z internatem w innym kraju. Zgłaszać się mogą uczniowie bez względu na sytuację materialną, orientację, wyznanie, narodowość lub przynależność kulturową.
Lista szkół prywatnych w Wielkiej Brytanii i Austrii została opublikowana w Ogłoszeniu o konkursie. I tak, na drodze tegorocznego konkursu, kandydaci otrzymają rekomendację do następujących szkół:
1. Wielka Brytania:
- Chigwell School
- Clifton College
- Downside College
- Dulwich College
- Rugby School
- Stonyhurst College
- Worth School
2. Austria:
- Danube International School
Lista, w których oferowane są miejsca dla uczniów może się zmienić w trakcie trwania Konkursu. Nie wszystkie miejsca muszą zostać przyznane startującym w Konkursie kandydatom.
Kandydaci muszą spełniać następujące warunki:
- być uczniami drugiej klasy szkoły ponadpodstawowej (liceum ogólnokształcącego, liceum specjalistycznego lub technikum);
- wykazać średni wynik egzaminu ósmoklasisty z części z języka polskiego oraz matematyki minimum 80%.;
- wypełnić i przesłać zgłoszenie za pośrednictwem formularza aplikacyjnego.
Ponadto każdy niepełnoletni Uczestnik jest zobowiązany do uzyskania zgody rodzica/opiekuna prawnego na udział w programie.
Komisja każdego etapu Konkursu dokonuje oceny uczestników danego etapu na podstawie przyjętej punktacji. Punktacja obejmuje ocenę:
- osiągnięć akademickich,
- zaangażowania w zajęcia dodatkowe w szkole,
- zaangażowania w zajęcia pozaszkolne (koła naukowe, działalność społeczna, sportowa i artystyczna),
- odpowiedzi na krótkie pytania zawarte w Formularzu,
- listu motywacyjnego,
- poziomu znajomości języka angielskiego, umożliwiającego naukę w zagranicznej szkole,
- predyspozycji do wyjazdu na naukę w jednej ze szkół współpracujących z Towarzystwem.
Wysokość stypendium:
Wysokość stypendiów uzależniona jest od indywidualnych potrzeb finansowych kandydata. W zależności od wysokości łącznego dochodu rodziny, może ona zostać poproszona o współfinansowanie nauki kandydata, proporcjonalnie do wysokości tego dochodu. Stypendia nie obejmują kosztów przejazdów/przelotów do szkoły, opłat za zajęcia dodatkowe oraz kieszonkowego.