Stypendia im. Lane'a Kirklanda w Polsce
Trwa kolejna edycja otwartego konkursu dla kandydatów z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Tadżykistanu, Ukrainy i Uzbekistanu na stypendia im. Lane'a Kirklanda w Polsce.
Program wspiera indywidualny rozwój młodych, ambitnych i aktywnych obywateli państw Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Centralnej.
Kto może aplikować
Program kierowany jest do posiadających wyższe wykształcenie młodych liderów i ekspertów zainteresowanych rozwojem demokracji, gospodarki rynkowej i społeczeństwa obywatelskiego w swoich krajach i w regionie.
Kryteria formalne:
- obywatelstwo i miejsce zamieszkania w jednym z ww. krajów (posiadacze kart pobytu w Polsce oraz osoby mieszkające lub pracujące w Polsce w momencie ubiegania się o stypendium nie mogą aplikować o stypendia Kirklanda; kryterium
to nie dotyczy mieszkających w Polsce obywateli Białorusi, którzy przyjechali do Polski po VIII 2020 r. oraz obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce po 24 II 2022 - osoby takie mogą ubiegać się o stypendia Kirklanda), - wykształcenie pełne wyższe (ukończone minimum czteroletnie studia wyższe) – stopień licencjata lub magistra,
- wiek do 40 lat,
- doświadczenie zawodowe – minimum 2 lata,
- przynajmniej 2 lata przerwy od udziału w poprzednim, dłuższym niż 6 miesięcy stypendium zagranicznym. Kryterium to nie dotyczy osób z Ukrainy i w indywidualnych przypadkach z Białorusi,
- znajomość języka polskiego lub angielskiego na poziomie min. B2 (i wówczas polskiego min. A1).
Program im. L. Kirklanda adresowany jest do osób reprezentujących następujące środowiska:
- urzędnicy państwowi i samorządowi,
- prawnicy,
- przedsiębiorcy,
- kadra zarządzająca w biznesie, NGO, kulturze, edukacji, ochronie środowiska, służbie zdrowia,
- liderzy organizacji pozarządowych, animatorzy kultury i aktywności obywatelskiej,
- nauczyciele akademiccy,
- dziennikarze.
Zasady
Oferta Programu to 2 semestry studiów w jednym z czterech polskich ośrodków akademickich (Warszawa, Kraków, Wrocław, Lublin), co najmniej dwutygodniowy staż zawodowy w instytucjach państwowych, prywatnych i pozarządowych oraz rozbudowany program szkoleń i warsztatów.
Formalności aplikacyjne
1. Formularz zgłoszeniowy wypełniony on-line obejmujący: ankietę danych personalnych oraz uzasadnienie chęci wzięcia udziału w Programie.
2. Dwa listy referencyjne wykazujące dotychczasowe osiągnięcia i kwalifikacje kandydata oraz nadzieje wiązane z dalszym jego rozwojem i pracą na polu zawodowym lub/i społecznym (w języku polskim, rosyjskim lub angielskim) wysłane drogą elektroniczną. Autorami listów rekomendacyjnych nie mogą być członkowie rodziny kandydata ani współmałżonkowie/partnerzy życiowi.
3. Kopia dyplomu ukończenia studiów (ewentualnie kopia dyplomu kandydata nauk) wysłane drogą elektroniczną.
Formularz zgłoszeniowy należy wypełnić w trybie on-line. Po wypełnieniu formularza on-line, należy wydrukować wygenerowaną przez system stronę potwierdzającą zgłoszenie. Podpisaną stronę potwierdzającą zgłoszenie wraz z załączoną aktualną fotografią kandydata należy zeskanować i wysłać pocztą elektroniczną razem z dwoma listami referencyjnymi oraz kopią dyplomu ukończenia studiów na adres: kirkland@kirkland.edu.pl.
Dofinansowanie
- stypendium w wysokości 22.500 zł (wypłacane w 9 ratach przez 9 miesięcy),
- bezpłatny dostęp do zajęć uniwersyteckich i wsparcie akademickiego tutora.
Ponadto, Realizator Programu zapewnia (w łącznej kwocie ok. 5.000 zł miesięcznie):
- zakwaterowanie w Polsce podczas całego pobytu,
- ubezpieczenie KL, OC i medyczne w prywatnej służbie zdrowia,
- pokrycie kosztów podróży do Polski i podróży powrotnej (według ustalonych limitów),
- pokrycie opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej,
- opłaty wizowe,
- możliwość zakupu materiałów i pomocy naukowych,
- udział w kursie przygotowawczo-informacyjnym oraz zjazdach warsztatowo-integracyjnych stypendystów,
- kurs języka polskiego (w okresie październik-czerwiec).