Konkurs o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury
Stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Termin zgłoszeń mija 24 sierpnia.
Cel
Celem konkursu jest wspieranie indywidualnego rozwoju twórców, artystów, animatorów i edukatorów, a także badaczy szeroko rozumianej sfery kultury i dziedzictwa narodowego.
Kto może aplikować
O stypendia mogą starać się osoby fizyczne zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami.
O stypendia nie mogą wnioskować osoby, które:
- w czasie trwania konkursu są uczniami lub studentami poniżej 35. roku życia;
- w czasie trwania konkursu kształcą się na zagranicznej uczelni na studiach pierwszego stopnia (licencjackie, inżynierskie), studiach drugiego stopnia (magisterskie) lub jednolitych studiach magisterskich;
- w momencie ogłoszenia konkursu realizują przedsięwzięcie, na które zostało przyznane stypendium finansowane ze środków budżetu państwa w części, której dysponentem jest Minister;
- realizowały przedsięwzięcie, na które zostało przyznane stypendium finansowane ze środków budżetu państwa w części, której dysponentem jest Minister;
- zostały wezwane do zwrotu całej kwoty wypłaconego stypendium finansowanego ze środków budżetu państwa w części, której dysponentem jest Minister, z tytułu nienależytego wykonania umowy stypendialnej.
Zasady
Stypendia przyznawane są w dwóch kategoriach.
Kategoria 1: stypendia twórcze.
Dziedziny:
- literatura,
- sztuki wizualne,
- muzyka,
- taniec,
- teatr,
- film,
- opieka nad zabytkami,
- twórczość ludowa;
Kategoria 2: stypendia na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury.
Dziedziny:
- animacja i edukacja kulturalna,
- zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury.
Formalności aplikacyjne
Osoby ubiegające się o stypendium muszą wypełnić wniosek w systemie roGRANT oraz przesłać portfolio dokumentujące ich dorobek twórczy.
Dofinansowanie
Wysokość stypendium wynosi 5 000 zł brutto miesięcznie.
Wnioskodawcy mogą otrzymać stypendia:
- roczne obejmujące okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 r.;
- półroczne obejmujące okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r.;
- półroczne obejmujące okres od 1 lipca do 31 grudnia 2025 r.;
- mające inny okres realizacji przedsięwzięcia, przyznawane na okres nie krótszy niż trzy kolejne, następujące po sobie miesiące, obejmujące okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 r.