Europejska Stolica Młodzieży 2028
Każdego roku nowe europejskie miasto ma szansę zaprezentować swoje innowacyjne pomysły, projekty i działania, które mają na celu wzmocnienie głosu młodych ludzi.
Inicjatywa ma przyczynić się do rozwoju nowych pomysłów i innowacyjnych projektów, dzięki którym wzrośnie aktywne uczestnictwo młodych ludzi w społeczeństwie. Ma też stanowić przykład rozwoju europejskich miast z uwzględnieniem potrzeb młodzieży. Pierwszą Europejską Stolicą Młodzieży w 2009 roku został Rotterdam. W 2023 był nią Lublin, a w 2024 Gandawa. W 2025 roku europejską stolicą działań młodzieżowych będzie Lwów.
Miasto może zostać Europejską Stolicą Młodzieży jeśli wyróżnia się w pozytywny sposób i posiada ambitny program wspierania młodzieży. Tytuł przyznaje jury składające się z europejskich organizacji młodzieżowych i partnerów instytucjonalnych.
Laureaci Europejskiej Stolicy Młodzieży nie otrzymują specjalnego finansowania od organizatorów przedsięwzięcia, jednak sam tytuł pomaga ubiegać się o dofinansowanie na całym świecie, w tym również w ramach programów UE. Ponadto tytuł ten otwiera wiele możliwości: wzmacnia głos wybranego miasta w Europie, przynosi pozytywne zmiany, zachęca do aktywnego uczestnictwa, promuje wolontariat, wspiera tożsamość europejską, różnorodność i integrację, wzmacnia organizacje młodzieżowe i łączy młodych ludzi.
Kto może składać wnioski:
Aplikacje mogą składać wszystkie władze lokalne (miasta lub grupy miast, metropolie, aglomeracje) z państw członkowskich Rady Europy, które są stronami Europejskiej Konwencji Kulturalnej.
Wnioski należy składać we współpracy z organizacjami młodzieżowymi z danego miasta.
Terminy aplikowania:
- Termin zgłoszeń koncepcji: 11 lutego (opłata aplikacyjna 300 euro przed upływem deadline'u na zgłoszenia).
- Termin nadesłania uzupełnionej aplikacji: 17 czerwca (opłata 700 euro przed upływem deadline'u na zgłoszenia).
- Termin przesłania finalnej aplikacji: 7 października.
We wszystkich podanych terminach można aplikować do godz. 23:59.