Erasmus+ Wspólne studia magisterskie (Erasmus Mundus)


Wysokiej jakości, zintegrowane, międzynarodowe studia II-go stopnia realizowane w ramach konsorcjum uczelni lub organizacji. Celem wspólnych studiów magisterskich Erasmus Mundus jest zwiększenie atrakcyjności i jakości europejskiego szkolnictwa wyższego oraz przyciągnięcie najzdolniejszych osób do Europy.

UWAGA: niniejszy wpis przedstawia terminy aplikowania dla uczelni.

Program studiów trwa rok, półtora roku lub dwa lata. Realizowany jest w co najmniej dwóch państwach przez min. trzy instytucje edukacyjne. Podmioty partnerskie muszą być z trzech krajów, wśród których są co najmniej dwa różne państwa członkowskie UE lub państwa trzecie stowarzyszone z Programem.

Celem akcji jest zwiększenie atrakcyjności europejskiego szkolnictwa wyższego na świecie oraz przyciągnięcie utalentowanych osób do Europy, dzięki połączeniu:

  • instytucjonalnej współpracy akademickiej w celu zaprezentowania europejskiej doskonałości w szkolnictwie wyższym,
  • mobilności osób w odniesieniu do wszystkich studentów biorących udział w akcji, otrzymujących finansowane przez UE stypendia dla najlepszych ubiegających się studentów.

Uprawnieni uczestnicy
Na studia zapisać się mogą studenci, którzy uzyskali dyplom studiów pierwszego stopnia. Stypendia w ramach wspólnych studiów magisterskich Erasmus Mundus mogą być oferowane studentom z całego świata. Konsorcja powinny jednak zapewnić równowagę geograficzną – tj. nie więcej niż 10% całkowitej liczby stypendiów przyznawanych podczas realizacji projektu powinno przypadać kandydatom tej samej narodowości.

Informacje dla zainteresowanych studentów
Sposób postępowania od strony studenta zainteresowanego skorzystaniem z możliwości udziału w Europejskich Studiach Magisterskich Erasmus Mundus (Erasmus Mundus Joint Masters):
1. Wybór interesującego danego kandydata programu studiów. Z wykazem Erasmus Mundus Joint Masters, które są w danej chwili dostępne można zapoznać się na stronie  https://www.eacea.ec.europa.eu/scholarships/erasmus-mundus-catalogue_en
2. Złożenie wniosku o udział w rekrutacji na studia, zgodnie z zaleceniami opisanymi na stronie internetowej danych studiów.
3. Oczekiwanie na odpowiedź w sprawie dalszej procedury wnioskowania, w tym ewentualnych spotkań/rozmów rekrutacyjnych.
4. Wypełnienie dalszych kroków/etapów rekrutacji zgodnie z wymaganiami postawionymi przez konsorcjum.

Student przebywający na stypendium Erasmusa+ nie może być jednocześnie stypendystą projektu Erasmus Mundus Joint Master.

W razie dalszych pytań lub niejasności należy kontaktować się z koordynatorem wybranych studiów, lub Europejską Agencją Wykonawczą (adres: EACEA-EPLUS-ERASMUS-MUNDUS@ec.europa.eu),

Kto może złożyć wniosek w Programie
Wnioski muszą zostać złożone przez konsorcjum składające się z co najmniej trzech instytucji szkolnictwa wyższego z trzech różnych państw. Wnioskodawcą może być każda kwalifikująca się uczestnicząca instytucja szkolnictwa wyższego z siedzibą w kraju programu lub kraju partnerskim. Organizacją uczestniczącą może być każda organizacja publiczna lub prywatna, wraz z podmiotami powiązanymi, ustanowiona w kraju programu.

Instytucje szkolnictwa wyższego ustanowione w kraju programu muszą posiadać ważną Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (ECHE). ECHE nie jest wymagana w przypadku instytucji szkolnictwa wyższego z krajów partnerskich, ale będą one musiały przestrzegać jej zasad.

Czas trwania projektu
Konsorcjum otrzyma umowę o udzielenie dotacji na okres sześciu lat akademickich na sfinansowanie co najmniej czterech edycji programu magisterskiego, z których każda trwa od roku do dwóch lat akademickich (60, 90 lub 120 punktów ECTS).

Miejsce (miejsca) działań
Studia obejmują obowiązkową mobilność fizyczną wszystkich przyjętych studentów, tj. spędzenie co najmniej dwóch semestrów w dwóch krajach, z których co najmniej jeden musi być państwem członkowskim UE lub państwem stowarzyszonym z Programem. Te dwa kraje muszą się różnić od kraju zamieszkania studenta na etapie zapisów. Każdy z dwóch obowiązkowych semestrów musi odpowiadać nakładowi pracy wynoszącemu co najmniej jeden semestr akademicki (30 punktów ECTS lub równoważnych). 

Wirtualna mobilność (kształcenie na odległość) nie może zastąpić okresów obowiązkowej mobilności.

Obliczenie ostatecznej kwoty dotacji 
Ostateczna kwota dotacji zostanie obliczona na końcowym etapie sprawozdawczym na podstawie liczby stypendiów studenckich przyznawanych w okresie obowiązywania umowy, dodatku przeznaczonego na pokrycie potrzeb studentów z niepełnosprawnościami, wkładu w koszty instytucjonalne związane z realizacją programu.

Finansowanie
Dofinansowanie stanowi sumę wszystkich kosztów jednostkowych obejmujące:
- kwotę ryczałtową stanowiącą dofinansowanie kosztów przygotowania i realizacji studiów;
- stypendia dla studentów;
- dodatkowe dofinansowanie na pokrycie specjalnych potrzeb studentów z niepełnosprawnościami.

Stypendium będzie przeznaczone na pokrycie kosztów podróży, wizy, adaptacji i utrzymania.

Stypendia przyznaje się w przypadku zapisania się na studia w pełnym wymiarze czasu, przy czym stypendia te obejmą cały okres trwania programu studiów magisterskich (tj. 12 miesięcy, 18 miesięcy, 24 miesiące). 

Gdzie należy złożyć wniosek?
Wnioski składa się do Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury EACEA za pośrednictwem portalu Funding & tenders Opportunities.

Więcej informacji znajduje się w przewodniku po programie Erasmus+ oraz na polskiej stronie programu.

#stypendia #studenci #studia #współpraca

stopka strony