CEEPUS - Środkowoeuropejski program studiów uniwersyteckich
Program wielostronnej współpracy w dziedzinie edukacji krajów Europy Środkowej. Oferuje udział m.in. w stażach zagranicznych, studiach semestralnych, kursach językowych.
Program CEEPUS ("Central European Exchange Program for University Studies") wspiera rozwój współpracy między uczelniami w krajach Europy Środkowej.
Podstawowym celem Porozumienia CEEPUS jest wspieranie wymiany akademickiej w zakresie kształcenia oraz doskonalenia zawodowego studentów i nauczycieli akademickich. Umożliwia ono intensyfikację kontaktów między szkołami wyższymi krajów będących stronami Porozumienia poprzez finansowanie mobilności akademickiej.
Główną zasadą programu jest brak transferu pieniędzy - każdy kraj zapewnia odpowiednią pulę miesięcy stypendialnych i pokrywa koszty podróży swoich stypendystów do i z miejsca odbywania stażu oraz koszty pobytu obcokrajowców w ramach zadeklarowanej puli stypendialnej.
W programie biorą udział następujące państwa: Albania, Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Macedonia Północna, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Węgry. W programie uczestniczą również Uniwersytet w Prisztinie, Prizren i Peć (Kosowo).
Program CEEPUS oferuje:
- stypendia krótkoterminowe w ramach staży naukowych w ramach Sieci Akademickich (termin zgłoszeń: do 30 listopada 2024 r.);
- stypendia krótkoterminowe w ramach szkół letnich i intensywnych kursów (termin: 10 lutego 2025 r.);
- stypendia krótkoterminowe w ramach staży naukowych „Freemover”.
O stypendia zagraniczne w ramach CEEPUS aplikować mogą:
- studenci,
- studenci doktoranci,
- pracownicy naukowi.
I. SIECI AKADEMICKIE:
Jednostki uczelni aplikujące o pełnienie funkcji Koordynatora lub o prolongowanie istniejącej już sieci winny spełnić warunki opublikowane przez Centralne Biuro CEEPUS w Wiedniu:
- zarejestrować się (lub prolongować istniejącą sieć na podstawie przyznanych haseł dostępowych) w Elektronicznym Systemie Rejestracji Sieci (Network Application) na stronie www.ceepus.info w termieni do 30 listopada 2024 r.;
- uzupełnić w systemie w ramach składanej aplikacji sieci akademickiej komplet dokumentacji Letter of Intenet oraz Letter of Endorsement wymagany zgodnie ze schematami postępowania opisanymi w systemie CEEPUS na stronie www.ceepus.in w terminie do 15 grudnia;
- posiadać sieć organizacji składającą się z co najmniej pięciu uczelni z różnych krajów Programu;
- posiadać wyraźnie sformułowany program, opisany w odpowiednich miejscach w aplikacji.
II. SZKOŁY LETNIE I INTENSYWNE KURSY:
Jednostki uczelni aplikujące o organizację Intensywnego Kursu (Szkoły Letniej) powinny:
- przesłać drogą elektroniczną na adres ceepus@nawa.gov.pl do dnia 10 lutego 2025 r. dokumentację zadania zawierającą m. in. program zadania, program zajęć dodatkowych, listę uczestników, etc.
- załączyć dodatkowe dokumenty poświadczające doświadczenie i możliwości realizacji programu zadania (w przypadku ich posiadania);
- przesłać informacje o innych źródłach finansowania w przypadku ich występowania (np. źródło finansowania, kwota).
Planowany program zadania musi zostać zrealizowany od 1 kwietnia do 31 października 2025 r.
WIĘCEJ INFORMACJI:
- Informacja o programie w języku polskim
- Komunikaty dotyczące programu CEEPUS
- Więcej informacji na stronie organizatora
Szczegółowe informacje dla wnioskodawców:
Polskie Biuro CEEPUS
e-mail: ceepus@nawa.gov.pl
telefon: 22-390-35-12