#BeInclusive 2024 EU Sport Awards
Sport to narzędzie do przełamywania barier społecznych, tworzenia poczucia tożsamości europejskiej i budowania bardziej inkluzywnego świata. Co roku Komisja Europejska nagradza organizacje, których działalność docenia siłę sportu w zakresie poprawy integracji społecznej grup defaworyzowanych.
Cel
Zwiększenie widoczności najlepszych projektów, które wspierają integrację społeczną poprzez sport.
Oprócz nagradzania konkretnych organizacji, przyznanie nagród ma również na celu zwiększenie widoczności i promocję innowacyjnych pomysłów, inicjatyw i najlepszych praktyk w całej Europie.
Organizacje europejskie częściej niż kiedykolwiek wykorzystują sport jako konstruktywny sposób włączania wszystkich środowisk: mniejszości etnicznych, uchodźców, migrantów, osób niepełnosprawnych, młodych ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji lub wszelkich innych grup, które borykają się z trudną sytuacją społeczną.
Zasady
Projekty powinny dotyczyć:
- grup społecznych znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, marginalizowanych lub nieuprzywilejowanych, takich jak osoby w trudnej sytuacji społecznej, ekonomicznej lub edukacyjnej,
- osób z niepełnosprawnością i/lub problemami zdrowotnymi,
- osób o różnym pochodzeniu kulturowym, takich jak migranci, uchodźcy, osoby należące do mniejszości etnicznych lub borykające się z barierami geograficznymi, itp.
Nominacje do Konkursu można zgłaszać w następujących 3 kategoriach:
Przełamywanie barier
#BeInclusive - Breaking barriers sport award - kategoria ta ma na celu nagrodzenie projektów sportowych, które wykazują się determinacją, w pokonywaniu przeszkód.OP
Promowanie równości w sporcie
#BeInclusive - promoting gender equality in sport - kategoria dedykowana projektom sportowym, które promują równość płci w sporcie.
Sport dla pokoju
#BeInclusive - sport for peace - kategoria przeznaczona dla projektów, które kładą szczególny nacisk na promowanie równości i wartości europejskich.
Kto może aplikować
Osoby fizyczne, prywatne i publiczne organy oraz międzynarodowe organizacje z państw UE i krajów partnerskich programu Erasmus+.
Formalności aplikacyjne
Projekty można zgłaszać poprzez portal Funding & Tender Opportunities (F&TP), a procedurę konkursową przeprowadza niezależnie Komisja Europejska.
Budżet
Dla zdobywców pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca w każdej z 3 kategorii przewidziano nagrody - 10 000 euro dla zwycięzcy oraz po 2 500 euro za zajęcie 2 i 3 miejsca.