Program Asystentów Badawczych OBWE
Płatny program dla doktorantów i absolwentów nauk politycznych, prawa, stosunków międzynarodowych i dziedzin pokrewnych. Asystenci rozwijają swoje umiejętności zawodowe w obszarach związanych z pracą Zgromadzenia Parlamentarnego w Kopenhadze lub Wiedniu.
Kto może aplikować
Wymagania:
- maksymalnie 28 lat;
- obywatelstwo jednego z państw członkowskich OBWE lub państw współpracujących;
- tytuł magistra (lub równoważny) w dziedzinie nauk politycznych, stosunków międzynarodowych, prawa lub dziedziny pokrewnej;
- umiejętności analityczne i redaktorskie; umiejętność obsługi komputera, w tym edytorów tekstu i narzędzi badawczych;
- pożądane jest wcześniejsze doświadczenie w pracy w organizacji międzynarodowej lub w parlamencie;
- doskonała znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie. Znajomość innych języków urzędowych OBWE (francuskiego, niemieckiego, włoskiego, rosyjskiego lub hiszpańskiego) będzie dodatkowym atutem;
- znajomość zagadnień związanych z wyborami, prawami człowieka, kontrolą zbrojeń, zagrożeniami międzynarodowymi, migracją, przeciwdziałaniem terroryzmowi, demokracją, zmianami klimatycznymi, sprawami mediów, zarządzaniem konferencjami, finansami i administracją będzie dodatkowym atutem.
Zasady
Czas trwania programu: 6 miesięcy.
Asystenci naukowi w Kopenhadze otrzymują dodatek w wysokości 1000 euro miesięcznie plus bezpłatne zakwaterowanie.
Asystenci naukowi w Wiedniu otrzymują dodatek w wysokości 1200 euro miesięcznie na pokrycie podstawowych wydatków i zakwaterowania.
Asystenci prowadzą badania na tematy istotne dla działalności Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. Przygotowują dokumenty, takie jak sprawozdania z odpraw, przemówienia, oświadczenia, punkty rozmów, protokoły posiedzeń i dokumenty informacyjne, mające na celu wsparcie prac Zgromadzenia. Ponadto wykonują zadania administracyjne, w tym tłumaczenia i korektę dokumentów urzędowych, archiwizację i inne niezbędne zadania. Asystenci mogą doraźnie uczestniczyć w wydarzeniach Zgromadzenia prowadzonych w terenie, takich jak obserwacje wyborów, posiedzenia statutowe, wizyty terenowe itp.
Formalności aplikacyjne
Zgłoszenia przyjmowane są o każdej porze roku, przy czym zasadniczy proces rekrutacji na dany rok przypada na luty/marzec. Termin składania wniosków na rekrutację w lutym/marcu upływa 1 października.
Zgłoszenia muszą zawierać:
- Wypełniony formularz zgłoszeniowy;
- Zwięzły list motywacyjny;
- Życiorys;
- Transkrypcję ocen z tytułu magistra kandydata;
- Dwa listy polecające;
- Jedno zdjęcie.