Śmieci na śmietnik historii
Młodzi skoncentrowali się na ponownym wykorzystaniu odpadów, promowaniu zachowań proekologicznych w społeczności lokalnej i próbie rozwiązania problemu ekologicznego uznanego za najbardziej zagrażający środowisku i zdrowiu przez mieszkańców danej okolicy. Poprowadzili warsztaty dla dzieci z powiatu sokólskiego.
Dzieciaki uczyły się, jak kreatywnie wykorzystać przedmioty uznane przez innych za odpady. Młodzież zorganizowała też kampanię społeczną adresowaną do społeczności lokalnej. Przekonywała w niej do zmniejszenia ilości produkowanych śmieci. Wreszcie uczestnicy projektu zorganizowali wystawy prac powstałych podczas warsztatów, aby zwrócić uwagę społeczności lokalnej i władz na problem śmieci. I sprowokować skuteczne działania, które zredukują ilość odpadów.
Działania zintegrowały i zmobilizowały do aktywności nie tylko samych uczestników czy społeczność lokalną, ale dały też szansę do działania ludziom z miasteczek i wsi. Wszystko ponad granicami kulturowymi i państwowymi. Bo natura ich przecież nie zna.