Niepełnosprawne kino pełnosprawnych?


Jest ich w Polsce sześć milionów. A w kinie? Jak często w filmach występują aktorzy np. na wózkach, lub choćby – jak często sprawni aktorzy grają role niepełnosprawnych osób? A niepełnosprawni reżyserzy – gdzie oni są, i czy w ogóle są? Scenarzyści, operatorzy? Pojawia się pytanie: czy polskie kino dyskryminuje osoby niepełnosprawne? Czy w filmie niepełnosprawność jest tabu?

Projekt ten wymyśliła Niezależna Grupa Animatorów Kultury, która prowadzi serwis internetowy, wspierający twórców kina niezależnego oraz twórców niepełnosprawnych. Członkowie grupy nawiązali kontakt z niepełnosprawnymi, przeprowadzili wywiady z niepełnosprawnymi artystami oraz twórcami polskiego kina, krytykami. W rezultacie powstał film – „Jest nas 6 milionów”, który zaprezentowany został we Wrocławiu, a następnie wysyłany będzie na festiwale filmowe w kraju i zagranicą. Realizatorzy postawili pytanie – motto: „Czy osoba niepełnosprawna może zostać aktorem bądź twórcą filmowym i występować na równi z gwiazdami show biznesu, a nie tylko w amatorskich produkcjach?”.

Jednoznacznej odpowiedzi nie udało się znaleźć. Ale ważne, że to pytanie padło. Wszyscy mamy obowiązek spróbować na nie opowiedzieć.

Projekt został sfinansowany w ramach Programu Młodzież w działaniu (2007-2013).

stopka strony