Jestem w trakcie stażu w NATO - Justin Mohn
Dlaczego zdecydowałeś się na staż w NATO?
Moje wykształcenie akademickie koncentrowało się na stosunkach międzynarodowych, polityce i bezpieczeństwie. Do tej pory pracowałem dla organizacji typu NGO i chciałem pójść o krok dalej. Staż w NATO postrzegałem jako unikatową możliwość poznania jednej z największych organizacji zajmujących się obronnością.
Czy proces aplikacyjny był trudny? Ile razy aplikowałeś?
Z pewnością bardzo specyficzny i żmudny, ale też było w nim coś tajemniczego. Do dziś nie jestem w stanie ustalić klucza doboru kandydatów. Ja mam 28 lat i sześć lat doświadczenia w obszarze obronności, a koleżanka ma 22 lata i jest to jej pierwsze doświadczenie jako stażystki. Aplikowałem dwa razy.
Jakie są Twoje obowiązki?
Pracuję w Defense Investment Division for the Policy, Plans and Partnerships Division. Ogólnie mówiąc jestem wsparciem dla pracowników tego działu. Uczestniczę w spotkaniach, piszę raporty i notatki, zapoznaję się z badaniami dotyczącymi obronności. Czasami wpadają zadania ad hoc.
Czego się nauczyłeś do tej pory?
Ciągle czuję się „nowy” bo za mną dopiero 1/3 stażu, ale już mogę powiedzieć, że zapoznałem się z fundamentami, na których zbudowana jest cała współpraca międzynarodowa w NATO. Ale także jakiego rodzaju strategie, umiejętności i operacje potrzebne są, by zaistniał konsensus w decyzyjności.
Co jest najbardziej stresujące?
Tempo pracy potrafi być na przemian bardzo szybkie i bardzo spokojne. Ja wolałbym albo jedno, albo drugie. W tym układzie ciężko ustalić swój własny rytm pracy i to jest jak do tej pory najtrudniejsze.
Pieniądze, które dostajesz wystarczają ci na życie?
W moim odczuciu nie wystarczają. Oczywiście wszystko zależy od kosztów podstawowych – ile trzeba wydać na zakwaterowanie i jedzenie, czy chce się spędzać czas ze znajomymi poza domem, podróżować. Kuchnia w moim mieszkaniu jest słabo wyposażona, więc nie mogę z niej korzystać w takim zakresie jakbym chciał. Orientuję się, że wydaję w miesiącu więcej niż dostaję za pracę.
Co byś powiedział ludziom, którzy dopiero zastanawiają się czy aplikować?
Jeśli jesteś zainteresowany bezpieczeństwem międzynarodowym – zdecydowanie aplikuj. Nawet jeśli masz wątpliwości czy ta ścieżka i organizacja są dla ciebie. Dla samego doświadczenia pracy i nauki przez 6 miesięcy – warto. Zapoznaj się ze strukturą organizacji, zastanów, w którym dziale chciałbyś pracować. Dobre doświadczenie stażu zależy od tematu jakiemu się człowiek poświęca. Widzę kolegów i koleżanki, którzy się męczą, bo pracują w działach, o których mieli zupełnie inne wyobrażenia – nie zrobili dobrego rozeznania przed aplikacją.
Rozmawiała Urszula Kaczorowska
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji przygotowuje publikację na temat staży w instytucjach unijnych i jednostkach z nią współpracujących. Publikacja ukaże się w końcówce roku, ale już teraz sukcesywnie będziemy publikowali wywiady z osobami, które odbyły staże.