Energia znikąd


Czasami, gdy chcemy powiedzieć obrazowo, że nie możemy wziąć czegoś znikąd, mówimy: z powietrza ci tego nie wytrzasnę! A tymczasem z powietrza można „wytrzasnąć” prąd. I nie tylko z niego! Polska emituje do atmosfery zbyt dużo dwutlenku węgla, powstającego na skutek spalania węgla. Unia oczekuje, że w najbliższych latach nauczymy się czerpać aż 20 procent energii ze źródeł odnawialnych. To jest idea, która powinna zaprzątać młode umysły…

W ramach tego projektu młodzież wybrała trzy rodzaje energii: słońca, wody i wiatru, by poddać je dokładnej analizie. Skąd się biorą? Jak można z nich korzystać? Czy i my moglibyśmy tak robić, w Polsce? Obok pracy czysto naukowej prowadzono także inne zajęcia: stworzono słowniki tematyczne, galerie wschodów i zachodów słońca, najpiękniejszych zdjęć wodospadów.

Odbyła się także wirtualna wycieczka po różnych krajach Europy. Efekt? Poszerzenie wiedzy z zakresu fizyki i ochrony środowiska, podniesienie kompetencji językowych. Ale przede wszystkim: uwrażliwienie zarówno uczniów, jak i nauczycieli, na ważne kwestie ekologiczne. I obudzenie w nich chęci do oszczędzania energii także we własnym domu.

stopka strony