Europass
Europass to pięć przejrzystych dokumentów, dzięki którym można zaprezentować swoje osiągnięcia w sposób zrozumiały dla przyszłego pracodawcy.
Nauka za granicą, szkolenie, praca czy zdobywanie zagranicznych doświadczeń... W każdym wypadku niezwykle istotna jest umiejętność przejrzystego przedstawienia swoich kompetencji. w tym celu Unia Europejska wprowadziła Europass. Dokument ułatwia prezentację umiejętności i kwalifikacji w ten sposób, by były one jasne i zrozumiałe w krajach UE, EFTA i krajach kandydujących, a tym samym ułatwiały przenosiny do innego kraju.
Europass to pięć przejrzystych dokumentów, dzieki którym zaprezentujesz swoje osiągnięcia w sposób zrozumiały dla przyszłego pracodawcy:
- Europass CV - życiorys o jednakowym układzie dla wszystkich .
- Europass Paszport Językowy to dokument prezentujący stopień znajomości języków obcych zgodnie z jednolitymi kryteriami przyjętymi na obszarze całej UE.
- Europass Mobilność potwierdza okresy nauki i szkolenia realizowanego za granicą po 1 stycznia 2005. Dokument może otrzymać każda osoba, niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia czy statusu zawodowego podejmująca naukę zagranicą. Dokument wypełnia zarówno polska instytucję wysyłająca, jak i zagraniczna goszcząca w języku uzgodnionym przez obie organizacje i osobę zainteresowaną.
- Europass Suplement do Dyplomu jest dokumentem załączanym przez uczelnie do dyplomu ukończenia szkoły wyższej w celu ułatwienia osobom trzecim zrozumienia znaczenia dyplomu w zakresie wiedzy i kompetencji zdobytych przez jego posiadacza. Suplement do Dyplomu opisuje rodzaj, poziom, treść i status studiów ukończonych przez posiadacza oryginału dyplomu. Wzór Suplementu do Dyplomu został opracowany na podstawie modelu przygotowanego przez Komisję Europejską, Radę Europy oraz UNESCO
- Europass Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe otrzyma absolwent ponadgimnazjalnej szkoły zawodowej, który zda zewnętrzny egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Dokument będzie wydawany bezpłatnie przez placówki wyznaczone przez MEN i będzie miał jednolity wzór, który określi rozporządzeniem Minister Edukacji Narodowej i Sportu.
Dwa pierwsze dokumenty wypełnia się samemu.Pozostałe trzy wypełniają uprawnione do tego instytucje - uniwersytety, centra szkoleniowe etc
Formularze dokumentów wchodzących w skład Europass wraz z instrukcjami ich wypełnienia są dostępne we wszystkich językach UE w formie plików do ściągnięcia na specjalnym portalu administrowanym przez jedną z agencji Komisji Europejskiej - Europejskie Centrum Rozwoju Szkolenia Zawodowego - (Cedefop).
Ze względu na duże różnice w systemach kształcenia i doskonalenia zawodowego, Europass jest wdrażany i promowany przez poszczególne państwa członkowskie UE. W każdym państwie działa Krajowe Centrum Europass promujące i koordynujące wszystkie działania związane Europass.
Więcej informacji na stronie koordynatora.